Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Były szef Komisji Europejskiej naruszył zasady etyki? Jest dochodzenie

3
Podziel się:

Unijna rzecznik praw obywatelskich zaapelowała więc do Komisji, by sprawdziła, czy przyjęcie posady przez Jose Barroso w Goldman Sachs jest zgodne z etycznymi wymogami, wynikającymi z unijnego traktatu.

Były szef Komisji Europejskiej naruszył zasady etyki? Jest dochodzenie
(ISOPIX/EAST NEWS)

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozpoczął dochodzenie w sprawie zatrudnienia swego poprzednika Jose Barroso przez amerykański bank Goldman Sachs. Zajmie się tym komisja etyki. Agencja Reutera poinformowała, że Jean-Claude Juncker napisał o tym w liście do unijnej rzecznik praw obywatelskich, która naciskała na Komisję w tej sprawie.

Komisja Europejska przez długi czas mówiła, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami i podkreślała, że niewiele może zrobić. Powoływała się na kodeks postępowania komisarzy, zgodnie z którym przez półtora roku od zakończenia pracy w Komisji nie mogą oni być zatrudniani przez lobbystów i w biznesie. Dodawała, że dla osób zasiadających w poprzedniej Komisji ten okres już minął. Jednak coraz więcej było głosów, że może i legalnie wszystko jest w porządku, ale etycznie nie do zaakceptowania. Goldman Sachs jest bowiem obwiniany za to, że pomagał Grecji ukrywać prawdziwe zadłużenie, czerpał z tego korzyści, pogłębiając jej problemy a tym samym problemy całej strefy euro.

Amerykański bank odpierał już zarzuty, ale nastrojów w Europie nie zmienił. Unijna rzecznik praw obywatelskich zaapelowała więc do Komisji, by sprawdziła, czy przyjęcie posady przez Jose Barroso w Goldman Sachs jest zgodne z etycznymi wymogami, wynikającymi z unijnego traktatu. Po tym wezwaniu Jean-Claude Juncker ogłosił, że przekazał sprawę do komisji etyki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
jur
8 lat temu
A co ze Schroederem , Niemcy zapomnieli swojemu kanclerzowi gdzie teraz pracuje ?
mm8
8 lat temu
z wikipedii: "od 1999 do 2004 przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej" - kolejny europejski lewak, po schroederze...
taki tam
8 lat temu
Lewactwo, jak poczuje kaskę to nic go nie powstrzyma, a już jakaś tam etyka to najmniej.