Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Belgia ma dać odpowiedź w sprawie CETA

5
Podziel się:
Belgia ma dać odpowiedź w sprawie CETA
(East News)
bEEnCnIR

Belgia ma w poniedziałek dać odpowiedź w sprawie umowy Unii Europejskiej z Kanadą. Rząd w Brukseli, choć popiera porozumienie, nie mógł dać "zielonego światła" dla jego podpisania z powodu sprzeciwu Walonii, jednego ze swych regionów.

Rządy pozostałych 27 państw członkowskich już zaakceptowały umowę i zgodziły się na jej podpisanie. Początkowo planowano, że uroczystość nastąpi w najbliższych czwartek.

W ostatnich dniach prowadzone były rozmowy rządu w Brukseli z władzami Walonii, w negocjacje włączył się też szef Parlamentu Europejskiego. - Jestem optymistą, że możemy rozwiązać te problemy w Unii Europejskiej - mówił w sobotę Martin Schulz, który spotkał się również z kanadyjską minister do spraw handlu międzynarodowego. - Teraz piłka jest po stronie Europy i czas, by ona wykonała zadanie - mówiła Chrystia Freeland.

bEEnCnIT

W niedzielę także Komisja Europejska przygotowała najnowszy projekt deklaracji, która ma być dołączona do unijno-kanadyjskiej umowy i rozwiewać obawy. Jednak premier Walonii ją odrzucił. - Mamy wciąż kilka wątpliwości, a ostatnie propozycje są dla nas niewystarczające - mówił Paul Magnette.

Walonia obawia się, że po wejściu w życie umowy wysokie unijne standardy żywnościowe i środowiskowe zostaną obniżone, ograniczone będę prawa pracownicze, a międzynarodowe korporacje, będą wykorzystywały arbitraż, by pozywać unijne państwa w przypadku pogorszenia warunków do inwestycji.

bEEnCnJu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(5)
Jacek
5 lata temu
Nie negocjuje się umów w tajemnicy przed społeczeństwami. A później nie milczy się prawie zupełnie na jej temat w środkach masowego przekazu. Zwłaszcza tych pod kontrolą państwa. Bez dyskusji z obywatelami nt. rozszerzania stref wolnego handlu i zasad jego zasad nigdy nie będzie zgody społeczeństw na tego typu umowy.
Zbyszek
5 lata temu
Wytrwałości i nieugiętości Walonii możemy tylko pozazdrościć w pozostałych krajach UE. Ta umowa jest bardzo istotna dla przyszłości naszych dzieci i nas samych. Jest ważne dla Europy aby nie wchodzić w coś co będzie precedensem dla przyszłych tego typu umów. O czym już wspominają politycy w Brukseli. STOP CETA, STOP TTIP, STOP NWO.
Yo
5 lata temu
[QUOTE] Rządy pozostałych 27 państw członkowskich już zaakceptowały umowę [/QUOTE] - bo to są rządy ignorantów, samobójców i sprzedawczyków.
bEEnCnJv
robal_pl
5 lata temu
BRAWO Walonia !!!! Nie poddawajcie się !
Wołam
5 lata temu
CZARNY ZABÓJCY ZASŁANIAJĄ TEN PROBLEM. WIDAĆ ZIELONI PRZESTALI ISTNIEĆ I MAJĄ GDZIEŚ ROLNICTWO I PRZYRODĘ !!! MORDOWANIE PRZESŁONIŁO MYŚLENIE !!! PRECZ Z CETA PRZECZ Z TAKIMI RZĄDAMI !!!