Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cypr znosi kontrole przepływów kapitałowych

0
Podziel się:

Cypr był pierwszym i jak dotąd jedynym krajem strefy euro, który wprowadził takie ograniczenia.

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis</br>
Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis</br> (European People's Party/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis poinformował, że od poniedziałku (6 kwietnia) zniesione zostaną kontrole przepływów kapitałowych. Wyraził przekonanie, że system bankowy wyspy, który załamał się w 2013 r., jest już w pełni sprawny, a kraj odzyskał zaufanie inwestorów.

Cypr był pierwszym i jak dotąd jedynym krajem strefy euro, który po chaotycznym załamaniu finansowym, gdy klienci w panice zaczęli wycofywać z banków swe depozyty, zmuszony został wprowadzić kontrole przepływów kapitałowych.

Na pomoc wyspie przyszła tzw. trojka pożyczkodawców: Unia Europejska, Europejski Bank Centralny (EBC) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Anastasiadis powiedział, że decyzja o zniesieniu kontroli kapitałowych jest "wyrazem zaufania" ze strony UE, EBC i MFW, które uznały, że system finansowy Cypru jest już wystarczająco solidny i stabilny oraz nie grozi mu run na banki bądź załamanie.

Cypr znalazł się bowiem w roku 2013 na krawędzi bankructwa ze względu na straty, jakie poniósł jego przesadnie rozbudowany sektor bankowy, gdy doszło do restrukturyzacji długu publicznego Grecji. Banki cypryjskie miały bowiem znaczące środki ulokowane w greckich papierach dłużnych. Z tytułu inwestycji w obligacje rządowe Grecji Nikozja odnotowała wówczas straty sięgające 4,5 mld euro, czyli około 25 proc. swego PKB.

Pakiet pomocowy trojki wart 10 mld euro uratował Nikozję przed katastrofą finansową. Chcąc uzyskać tę pożyczkę ratunkową, Cypr musiał sam wygospodarować około 13 mld euro (ponad 75 proc. PKB). Większa część tej sumy pochodziła z restrukturyzacji sektora bankowego oraz drastycznych cięć budżetowych i prywatyzacji.

Prezydent dodał, że miarą zaufania, jakie mają obecnie inwestorzy do cypryjskiej gospodarki, jest oprocentowanie obligacji rządowych, które spadło poniżej 4 proc.

Pytany o to, czy ewentualne wyjście Grecji ze strefy euro grozi wyspie ponownym kryzysem sektora bankowego, Anastasiadis zapewnił, że nie ma już poważnych zagrożeń dla Cypru ze strony systemu finansowego Grecji.

Ostatnie środki kontroli kapitałowych, jakie zostaną jeszcze utrzymane, to wymóg uzyskania aprobaty władz dla znacznych przelewów, jakie firmy robią za granicę oraz dla osób prywatnych, zamierzających wywieść z kraju więcej niż 10 tys. euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr wpuści okręty Rosji do swoich portów Prezydent Władimir Putin zapewnił po zakończeniu rozmów z prezydentem Cypru, że zawarte porozumienie dotyczy okrętów marynarki rosyjskiej uczestniczących w operacjach przeciwko piratom.
Koniec kryzysu na Cyprze? Państwo znosi... Na Cyprze zniesiono wszelkie ograniczenia zagranicznych transakcji bankowych dla biznesu, wprowadzone prawie dwa lata temu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)