Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drony latały nad elektrowniami atomowymi we Francji. Wszczęto śledztwo

0
Podziel się:

Francuskie prawo zakazuje wszelkich lotów nad elektrowniami atomowymi na obszarze 5 km wokół obiektu i na wysokości poniżej 1000 metrów. Za naruszenie grozi grzywna 75 tys. euro i rok więzienia.

Drony latały nad elektrowniami atomowymi we Francji. Wszczęto śledztwo
(David Rodriguez Martin/Flickr)

Francuskie władze wszczęły śledztwo w związku z lotami tajemniczych dronów nad elektrowniami atomowymi we Francji. Od 1 października nad siedmioma francuskimi elektrowniami zaobserwowano około 15 takich lotów.

_ Loty samolotów bezzałogowych są obecnie organizowane w sposób systematyczny i skoordynowany nad niektórymi obiektami nuklearnymi w naszym kraju _ - głosi oświadczenie międzyresortowego sekretariatu generalnego ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego (SGDSN)._ Najwidoczniej celem tej zorganizowanej prowokacji jest zaburzenie kontroli i systemu ochrony tych obiektów _ - napisano.

Rząd Francji zapewnił wczoraj, że zaangażował ministerstwo spraw wewnętrznych, ekologii i obrony w celu zidentyfikowania organizatorów lotów i ich wstrzymania; jednocześnie oświadczył, że francuskie obiekty nuklearne posiadają wszelkie zabezpieczenia.

Minister ds. ekologii i energetyki Segolene Royal przyznała, że na razie śledczy nie wiedzą, kto stoi za organizacją lotów.

Francuskie prawo zakazuje wszelkich lotów nad elektrowniami atomowymi na obszarze 5 kilometrów wokół obiektu i na wysokości poniżej 1000 metrów. Naruszenie przepisów zagrożone jest grzywną 75 000 euro i karą jednego roku pozbawienia wolności.

Francja z 58 reaktorami oraz 19 centrali nuklearnymi jest światową potęgą w zakresie produkcji energii atomowej.

Początkowe podejrzenia kierowano ku przeciwnikom energetyki nuklearnej, którzy często starają się swymi publicznymi akcjami zwrócić uwagę na domniemane niedostateczne bezpieczeństwo jej urządzeń. Greenpeace zdementował jednak, by miał coś wspólnego z lotami, które określił jako _ bardzo niepokojące _.

Czytaj więcej w Money.pl
Drony nad elektrowniami we Francji. Po co? Niewielkie drony zauważono nad elektrowniami w Alzacji, w Normandii, i w środkowej Francji.
Paryż wzywa do redukcji gazów cieplarnianych _ Pierwsze efekty zmian klimatu są odczuwalne wszędzie na świecie i obecny kierunek doprowadzi do wzrostu temperatur daleko poza dopuszczalne 2 stopnie Celsjusza _.
Francja nie wyda Rosjanom Mistrali. Na razie Francja uzależnia wydanie okrętów od unormowania sytuacji na Ukrainie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)