Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Economist": Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to "tragiczny rozłam"

4
Podziel się:

Brytyjczycy zagłosowali w referendum za opuszczeniem UE - w komentarzu pt. "Tragiczny rozłam" tygodnik "Economist" prognozuje poważne problemy dla Wielkiej Brytanii i światowej gospodarki oraz ofensywę eurosceptyków w innych krajach Unii Europejskiej.

"Economist": Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to "tragiczny rozłam"
(Martin Yelverton/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Zdaniem prestiżowego tygodnika Zjednoczone Królestwo czeka recesja, a to w dłuższej perspektywie doprowadzi do utraty miejsc pracy, spadku dochodów do budżetu i konieczności wprowadzenia polityki cięć kosztów. "Spadek notowań funta do najniższego poziomu od 30 lat to przedsmak tego, co nas czeka" - pisze w piątek "Economist".

Konsekwencje Brexitu "wstrząsną też kruchą światową gospodarką - prognozuje dalej "Economist".

Kolejny poważny problem to reakcja eurosceptyków w pozostałych krajach Unii, na przykład we Francji, gdzie szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen uzna akcje na rzecz Brexitu za wzór do naśladowania i źródło nadziei na "Frexit" - kontynuuje tygodnik.

Zapanowanie nad chaosem w Zjednoczonym Królestwie będzie "na krótką metę wymagało wielkiej politycznej zręczności; na dłuższą metę konieczne mogą się okazać zmiany dotychczasowych podziałów politycznych, a może nawet wewnątrzpaństwowych granic".

Nie sposób będzie uniknąć trudnego wyboru między obiecanym przez eurosceptyków zablokowaniem swobodnego przepływu ludzi w UE a rozwiązaniami pomyślnymi dla brytyjskiej gospodarki, czyli takimi, które gwarantują dostęp do unijnego rynku i pozwalają na imigrację z krajów europejskich - przewiduje "Economist".

"David Cameron nie jest człowiekiem, który tego wyboru powinien dokonać. Nieostrożnie doprowadzając do referendum (...) wykazał się katastroficznie mylną oceną sytuacji i nie może w sposób wiarygodny negocjować wyjścia Wielkiej Brytanii z UE" - podkreśla tygodnik.

Ktokolwiek jednak zostanie nowym premierem, będzie "musiał stawić czoło oskarżeniom" o sprzeniewierzenie się obietnicom, jakie składali politycy optujący za Brexitem. Zapowiadali oni hossę gospodarczą i zablokowanie imigracji z Unii, a wybrać można tylko jedną z tych obietnic - konstatuje "Economist".

Wynik referendum to również "poważny cios dla UE", gdzie każda grupa krajów ma jakieś pretensje do Brukseli - Francuzi o to, że jest "ultraliberalna" (podczas gdy dla Brytyjczyków była zbyt socjalistyczna); Grecy i Włosi o narzucanie przez Niemcy polityki oszczędności, a kraje Europy Wschodniej - o narzucanie "kosmopolitycznych wartości" - wylicza tygodnik. Przykład Brytyjczyków nie wpłynie korzystnie na spójność Unii.

"Economist" przyznaje, że "widzi wiele powodów do lamentu po głosowaniu (za Brexitem); istnieje ryzyko, że Zjednoczone Królestwo stanie się bardziej zamknięte, wyizolowane i mniej dynamiczne. Byłoby bardzo źle, gdyby Wielka Brytania skurczyła się do Małej Anglii, a jeszcze gorzej, gdyby doprowadziło to do powstania Małej Europy".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
M_72
8 lat temu
A co zrobiono do tej pory dla przeciętnych dzi w Unii albo w naszym kraju aby żyło się ludziom lepiej.Nic kompletnie.A teraz ekonomiści,analitycy itp.wieszcze dumają nad problemem.Przecież to oczywiste było od lat że wszystko się rozpadnie.Przyjdzie czas i na nas że nie wytrzymamy albo wymżeny w tym bzdurnym układzie wyzysku i narzucania niemożliwych do spełnienia norm w imię tzw.postępu.
Józef stalin.
8 lat temu
T.K. to instytucja skorumpowanych Sędziów. Dam przykład. Art 15 i 16 ustawy o rehabilitacji.mówi ze niepełnosprawni znacznie umiarkowanie pracują po 7 godzin na dobę 35 tygodniowo. ale nie dla wszystkich ci co pracują przy pilnowaniu nie dotyczy, ponieważ zadziałał tu lobbing polityczny Pracodawców który uważa ze przy pilnowaniu orzeczenie jest nie ważne. Ale dotacja tak . Jest kasa dla Sędziów skorumpowanych politycznie za betonowe decyzje jest.
deeed
8 lat temu
Takie państwa jak Polska i Węgry mają w tym swój udział. Rzygam węgrami i polakami.
Jacek
8 lat temu
Poradzą sobie napadną na jedne czy drugie państwo wydoją je i znowu będą bogaci.