Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europosłowie poparli ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. To źle dla Polski

67
Podziel się:

Parlament, chcąc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, poparł propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą wprowadzenia zmian w handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Europosłowie poparli ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. To źle dla Polski
(Bartosz Wawryszuk)

Parlament Europejski opowiedział się za zwiększeniem ograniczeń emisji dwutlenku węgla. Stanowisko Parlamentu może mieć negatywny wpływ na gospodarki państw opartych na węglu. Polskim europosłom udało się przeforsować kilka zmian, pozwalających chronić rodzimy przemysł.

Parlament, chcąc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, poparł propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą wprowadzenia zmian w handlu uprawnieniami do emisji CO2. Ostatecznie liczba uprawnień przeznaczanych co roku do sprzedaży wzrastać będzie o 2,2 proc., o co zabiegali polscy europosłowie. Ich niepokój budzi propozycja podwojenie tempa wycofywania z rynku niewykorzystanych zezwoleń i przekazywania ich do rezerwy stabilności rynkowej.

Zdaniem europosłów Andrzeja Grzyba i Jadwigi Wiśniewskiej może to wywindować ceny uprawnień. Nie udało się przekonać europarlamentu, by państwa samodzielnie decydować mogły o wykorzystaniu unijnego funduszu modernizacyjnego. Są natomiast pewne pozytywne zmiany - uważa poseł Janusz Lewandowski. Dotyczą one wsparcia dla sieci ciepłowniczych, możliwości ich modernizacji oraz przekazywania darmowych uprawnień.

Głosowanie nie kończy procesu legislacyjnego i jest jedynie stanowiskiem Parlamentu do rozmów z przedstawicielami państw członkowskich.

Według Konfederacji Lewiatan stanowisko Parlamentu Europejskiego jest korzystniejsze dla polskiego przemysłu przetwórczego, ale nie energetyki.

- Zgodne z postulatami naszego i europejskiego przemysłu pula uprawnień do emisji będzie zmniejszana o 2,2 proc. rocznie, a nie o 2,4 proc. jak postulowała część europosłów. To negatywnie odbiłoby się na konkurencyjności przemysłu, bo szybsze znikanie uprawnień sprzyjałoby windowaniu cen pozwoleń - mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Pula uprawnień bezpłatnych ma być zwiększona o 5 proc. kosztem puli aukcyjnej będącej w kwestii krajów członkowskich, co obniża ryzyko zastosowania sektorowego współczynnika redukcji uprawnień. Większość krajów członkowskich, w tym Polska jest temu przeciwna, gdyż ogranicza ich wpływy budżetowe, a w przypadku Polski dodatkowo - pulę bezpłatnych uprawnień dla energetyki.

Nie zostanie wprowadzony niekorzystny dla sektora cementowego i wapienniczego mechanizm ochrony granic. Sektor ciepłowniczy utrzyma prawo do bezpłatnych uprawnień w wysokości 30 proc.

- Niestety przepadła wspólna poprawka posła sprawozdawcy Iona Duncana oraz posłanki Jadwigi Wiśniewskiej proponująca rozwiązanie alternatywne - zamiast limitu absolutnego instalacje modernizowane lub instalacje nowe powinny zmniejszać emisje o co najmniej 20 proc. w stosunku do wyłączanych instalacji - dodaje Daria Kulczycka.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
analityk
7 lat temu
kiedy szanowni europosłowie przegłosują takie same stawki wynagrodzeń w całej UE? takie same zasiłki socjalne w całej UE, takie same ceny na te same produkty w całej UE - takie same zarobki dla siebie bez względu na państwo już przegłosowali - czyli jest to możliwe, inni tez tak chcą
ogrodniczek
7 lat temu
Czy gazy cieplarniane pochodza z cieplarni?
Naiwny
7 lat temu
może europosłowie przegłosują jakąś ustawę,żeby było u nas tak ciepło jak np.we Francji ??? wtedy emisja CO2 spadnie o jakieś 300 procent .
Łukasz
7 lat temu
wspaniała wiadomość
ryszard2016
7 lat temu
a kaczej glupoty nie da sie przerobic na gaz?????????
...
Następna strona