Notowania

oze
14-06-2018 (12:48)

Energia z OZE. Nogocjacje w Unii Europejskiej zakończone

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej uzgodnili nowy cel udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu dla całej UE. To 32 proc. w 2030 r. z możliwością podniesienia go najpóźniej w 2023 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)
Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie prawa krajowego do ustalonych wymogów

"W nowych ramach regulacyjnych znalazł się wiążący cel dotyczący energii odnawialnej dla UE na poziomie 32 proc. w 2030 r. z klauzulą rewizji w górę do 2023 r. W dużym stopniu przyczyni się to do realizacji priorytetu politycznego Komisji wyrażonego przez przewodniczącego Junckera w 2014 r., którym jest uzyskanie roli lidera w energii odnawialnej" - czytamy w komunikacie.

Uzgodniono także poprawki dotyczące programów wsparcia dla źródeł odnawialnych, optymalizację procedur administracyjnych, ramy prawne dla zużycia własnego, bardziej ambitne cele dla sektorów transportu, ogrzewania i chłodzenia, a także zwiększenie zrównoważenia w korzystaniu z biomasy i biogazu.

Największe bankructwo farmy wiatrowej w Polsce. Farmę przejmie Polenergia

- Te uzgodnienia to ciężko wypracowana wygrana w toku naszych starań na rzecz uwolnienia prawdziwego potencjału transformacji na rzecz czystej energii w Europie. To nowe ambitne założenie pomoże nam osiągnąć cele porozumienia paryskiego i przełoży się na większą liczbę miejsc pracy, niższe rachunki za energię dla konsumentów i mniejszy import energii. Szczególnie cieszy mnie nowy europejski cel 32 proc. Wiążący charakter celu zapewni również dodatkową pewność inwestorom - powiedział komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Canete.

- Wzywam teraz Parlament Europejski i Radę do kontynuowania negocjacji z takim samym zaangażowaniem i do uzupełnienia pozostałych propozycji zawartych w pakiecie "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków". W ten sposób znajdziemy się na właściwej drodze do długoterminowej strategii, którą Komisja zamierza przedstawić do końca tego roku - dodał.

Tekst dyrektywy musi być formalnie zatwierdzony przez Parlament i Radę. Po jego publikacji i wejściu w życie, państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie prawa krajowego do ustalonych wymogów.

Tagi: oze, energetyka, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-06-2018

wojkowaGdzie ulgi dla budujących domy energooszczędne czy pasywne z pompami ciepła?

14-06-2018

MACIEJjestem na OZE będę na OZE

19-06-2018

SchetynaTo co wszystko mówią to makaron na uszy nawijany żadna unia europejska niczego nie ustala a ogromne korporacje wydają polecenia i to oni decydują co … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)

Wybrane dla Ciebie