Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Energia z OZE. Nogocjacje w Unii Europejskiej zakończone

3
Podziel się:

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej uzgodnili nowy cel udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu dla całej UE. To 32 proc. w 2030 r. z możliwością podniesienia go najpóźniej w 2023 r.

Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie prawa krajowego do ustalonych wymogów
Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie prawa krajowego do ustalonych wymogów (WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

"W nowych ramach regulacyjnych znalazł się wiążący cel dotyczący energii odnawialnej dla UE na poziomie 32 proc. w 2030 r. z klauzulą rewizji w górę do 2023 r. W dużym stopniu przyczyni się to do realizacji priorytetu politycznego Komisji wyrażonego przez przewodniczącego Junckera w 2014 r., którym jest uzyskanie roli lidera w energii odnawialnej" - czytamy w komunikacie.

Uzgodniono także poprawki dotyczące programów wsparcia dla źródeł odnawialnych, optymalizację procedur administracyjnych, ramy prawne dla zużycia własnego, bardziej ambitne cele dla sektorów transportu, ogrzewania i chłodzenia, a także zwiększenie zrównoważenia w korzystaniu z biomasy i biogazu.

Zobacz także: Największe bankructwo farmy wiatrowej w Polsce. Farmę przejmie Polenergia

- Te uzgodnienia to ciężko wypracowana wygrana w toku naszych starań na rzecz uwolnienia prawdziwego potencjału transformacji na rzecz czystej energii w Europie. To nowe ambitne założenie pomoże nam osiągnąć cele porozumienia paryskiego i przełoży się na większą liczbę miejsc pracy, niższe rachunki za energię dla konsumentów i mniejszy import energii. Szczególnie cieszy mnie nowy europejski cel 32 proc. Wiążący charakter celu zapewni również dodatkową pewność inwestorom - powiedział komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Canete.

- Wzywam teraz Parlament Europejski i Radę do kontynuowania negocjacji z takim samym zaangażowaniem i do uzupełnienia pozostałych propozycji zawartych w pakiecie "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków". W ten sposób znajdziemy się na właściwej drodze do długoterminowej strategii, którą Komisja zamierza przedstawić do końca tego roku - dodał.

Tekst dyrektywy musi być formalnie zatwierdzony przez Parlament i Radę. Po jego publikacji i wejściu w życie, państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie prawa krajowego do ustalonych wymogów.

oze
energetyka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Schetyna
5 lata temu
To co wszystko mówią to makaron na uszy nawijany żadna unia europejska niczego nie ustala a ogromne korporacje wydają polecenia i to oni decydują co gdzie i kiedy ,korporacje muszę jeszcze sprzedać nam resztki ropy która wydobędą i wtedy mogą nam sprzedawać zieloną energię
wojkowa
5 lata temu
Gdzie ulgi dla budujących domy energooszczędne czy pasywne z pompami ciepła?
MACIEJ
5 lata temu
jestem na OZE będę na OZE