Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro
26.05.2015 11:42

Euro w Polsce. Rekordowo dużo przeciwników

Aż 70 proc. z nas nie chce zamieniać złotówki na wspólnotową walutę

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Polacy coraz mniej chętni wprowadzeniu euro. Przeciwko wspólnotowej walucie w naszym kraju opowiada się aż 70 proc. z nas - wynika z sondażu CBOS. To najgorszy wynik od początku badań.

Za wejściem do eurostrefy opowiada się jedna czwarta (25 procent ankietowanych). Jednak tylko 8 procent z grona zwolenników euro mówi "zdecydowane tak" unijnej walucie. "Raczej tak" na pytanie o zastąpienie złotówki euro odpowiada 17 procent.

Najwyższy w historii jest odsetek osób deklarujących zdecydowany sprzeciw wobec euro - to 44 procent. Raczej przeciwnych europejskiej walucie jest 26 procent ankietowanych. Zwolennikami przyjęcia przez Polskę euro nieco częściej są badani deklarujący lewicowe poglądy polityczne (34 proc) niż identyfikujący się z prawicą (24 proc.).

W elektoratach partyjnych wprowadzenie wspólnej waluty stosunkowo najczęściej popierają sympatycy PO (45 proc.) oraz SLD (41 proc.).

Mimo niechęci Polaków do euro, utrzymuje się bardzo wysokie poparcie społeczne dla członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Do zwolenników obecności Polski w UE zalicza się 84 proc. badanych. Przeciwny przynależności naszego kraju do Unii jest co dziesiąty ankietowany.

Tagi: euro, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz