Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wykryli fałszywe bilety kolejowe w Wielkiej Brytanii

6
Podziel się:

Bilety do złudzenia przypominają te, które drukują kasy i automaty, a fakt, że nie działały ich paski z kodem magnetycznym nie wzbudzał zdziwienia personelu, bo bardzo często uszkadza je sygnał telefonów komórkowych.

Wykryli fałszywe bilety kolejowe w Wielkiej Brytanii
(Tom Page/CC/Wikimedia Commons)

Brytyjska telewizja BBC wykryła proceder fałszowania biletów kolejowych, sprzedawanych po znacznie zaniżonych cenach w internecie. Reporterzy BBC sprawdzili ich skuteczność, nie wzbudzając podejrzeń kontrolerów, mimo że nie przepuszczały ich automatyczne bramki biletowe na stacjach.

Bilety do złudzenia przypominają te, które drukują kasy i automaty, a fakt, że nie działały ich paski z kodem magnetycznym nie wzbudzał zdziwienia personelu, bo bardzo często uszkadza je sygnał telefonów komórkowych. Reporterzy BBC wchodzili i wychodzili z peronów wpuszczani bocznym wyjściem.

- To bardzo przekonywująca podróbka, nawet kolejarzom bardzo trudno na pierwszy rzut okaz stwierdzić, że coś się tu nie zgadza - powiedział James Abbott, redaktor naczelny czasopisma "Modern Railway".

Bilety sezonowe na dojazdy do pracy kosztują nieraz setki funtów miesięcznie. Ale podróbki można nabyć tanio w tak zwanej "ciemnej sieci" internetowej - poza powszechnie używanymi wyszukiwarkami. Płaci się elektroniczną walutą - bitcoinami.

Telewizja BBC dotarła do wyjaśnienia motywów fałszerzy. Prezentują się oni w roli kolejowego Robin Hooda odbierającego prywatnym przewoźnikom ogromne, nieuzasadnione zyski. "Kiedyś wszyscy doczekamy tanich kolei, ale do tego czasu tę usługę będziemy oferować my" - cytuje BBC kolejowych fałszerzy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Zenon 102
6 lat temu
kontrolerzy też byli fałszywi
Rawen
6 lat temu
O centralka na zdjęciu zawsze nią jeżdżę
Baltazar
6 lat temu
Niedawno aresztowano 3 Polaków co drukowali bilety w domu na drukarce śmieszne jest to ze wszyscy 3 na benefitach żyją. Gdy ich złapano były ogromne problemy żeby się z nimi porozumieć umieli tylko kilka zdań po angielsku.
dx
6 lat temu
I to jest niestety prawda. W UK ceny biletow sa obledne. Powszechnie spotykana sytuacja - 2 godziny dziennie pracuje sie na sam dojazd ...........
Kolo z Pikolo
6 lat temu
Setki funtów miesięcznie na dojazd do pracy ?