Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Financial Times zachwyca się Tuskiem. Wywiad był po angielsku

0
Podziel się:

"Zrelaksowany, starannie ogolony i opalony" były premier przyznał, że rozumie zmęczenie wyborców. On sam sobą też się zmęczył.

Financial Times zachwyca się Tuskiem. Wywiad był po angielsku
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
bFfcMOFx

Zrelaksowany, z chłopięcym uśmiechem, który uczynił z niego ucieleśnienie nowego pokolenia polskich polityków - tak Financial Times kreśli portret Donalda Tuska. W opublikowanej dziś rozmowie Tusk mówi m.in. o roli Rosji i kanclerz Angeli Merkel.

W rozmowie przeprowadzonej w luźnej atmosferze w jednej z sopockich restauracji były premier opowiada obszernie o swojej _ chuligańskiej _ - jak sam przyznaje - przeszłości i dorastaniu _ w wielokulturowej, wielojęzycznej rodzinie _. Ocenia, że właśnie to uodporniło go _ na wszelką ortodoksję, ideologię, a co najważniejsze, na nacjonalizm _.

W rozmowie z korespondentem _ FT _ w Europie Środkowej Henrym Foyem Tusk chwali kanclerz Niemiec Angelę Merkel, z którą, jak przekonuje, wiele go łączy. _ - Jest ona dla mnie wyjątkową osobą, a ja dla niej. Nikt w Europie nie wie, że pochodzimy w tego samego miejsca _ - wyjaśnia. I dodaje, że jeśli można mówić o przyjaźni w polityce, a zwłaszcza w dyplomacji, to w tym przypadku mamy do czynienia z _ głęboką i wyjątkowo przyjaźnią _.

bFfcMOFz

Foy odnotowuje, że rozmowa jest prowadzona po angielsku, a Tusk wypowiada się w sposób _ wyważony, lecz pewny _.

Brytyjski dziennik przedstawił utrzymany w nieformalnym tonie portret Tuska w ramach cyklu _ Lunch with the FT _ w przededniu objęcia przez niego funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Na sugestię, że o ile Herman Van Rompuy musiał walczyć z następstwami kryzysu finansowego, to przed nim samym będą jeszcze trudniejsze zadania - kryzys ukraiński, stagnacja gospodarek strefy euro i obawy przed wyjściem W. Brytanii z UE, Tusk odpowiada: _ Myślę, że urodziłem się do trudnych rzeczy _. A odnosząc się do ewentualnego opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, ostrzega, że jeśli to nastąpi nie będzie dotyczyć jedynie UE, lecz _ w ostatecznym rozrachunku może to być największy kryzys całej naszej zachodniej cywilizacji _.

Samego siebie Tusk nazywa _ prawdziwym wyznawcą Europy _. - _ Nie jako euroentuzjasta czy naiwny federalista, ale ponieważ jestem polskim patriotą _ - tłumaczy, dodając, że _ dziś, ale także za następne pięć, 10 lat, interesy Unii Europejskiej będą w 100 proc. zbieżne z interesami Polski _. _ Jeśli wykonam dobrze swoją robotę w Brukseli, przyniesie to dobre rezultaty Polsce _ - przekonuje.

Autor odnotowuje, że goście w restauracji żywo i przyjaźnie reagowali na obecność byłego premiera, o którym pisze, że jest zrelaksowany, starannie ogolony i opalony. Ale kiedy Tusk zauważa na plaży fotografa, staje się niespokojny - relacjonuje Henry Foy, który żartuje, że być może ludzie biorą go za rosyjskiego szpiega. Korespondent _ FT _ podkreśla, że są to jedynie _ w połowie żarty _, ponieważ kariera Tuska zarówno w Warszawie, jak i Brukseli może być oceniana na podstawie jego stosunków z Moskwą.

bFfcMOFF

Część rozmowy dotyczy także wypowiedzi byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego, który według amerykańskiego portalu Politico mówił o złożonej Tuskowi przez Władimira Putina propozycji uczestnictwa w podziale Ukrainy. Rozmówca _ FT _ mówi, że powiedział wówczas Sikorskiemu, iż _ w dyplomacji, tak jak w codziennym życiu, znacznie lepiej wiedzieć dużo, a mówić mało. Nigdy na odwrót _.

_ - Ale jeśli chodzi o esencję relacji na linii Rosja-Ukraina-Polska-Europa Sikorski oczywiście miał rację _ - zastrzega.

Tusk nie ukrywa, że po ponad 30 latach korzysta z uroków _ bezrobocia _. _ - Jestem pomiędzy dwoma zajęciami. Z pewnością to znacznie milsze od bycia premierem _ - komentuje. Ocenia następnie, że _ zrealizował wielką część swoich obietnic _ i akceptuje fakt, że _ ludzie zmęczyli się nim jako premierem _, tym bardziej, że on sam również _ się sobą zmęczył _.

Foy pisząc o chłopięcej powierzchowności 57-letniego polityka odnotowuje, że _ tylko zmarszczki wokół skrzących się błękitnych oczu świadczą o napięciu, jakie było jego udziałem w czasach, gdy odpowiadał za szóstą co do wielkości gospodarkę Europy _.

bFfcMOFG

Korespondent _ FT _ odnotowuje, że w czasie rozmowy Tusk co pewien czas zerka na telewizor, który pokazuje mecz piłkarski. Tusk, kibic londyńskiego Arsenalu, żywiołowo reaguje na informację, że wydawca _ FT _ jest wielbicielem Tottenhamu. _ Fuck! _ - wykrzykuje, jeszcze raz dowodząc - zauważa _ FT _ - że _ jego umiejętność posługiwania się angielskim jest znakomita _.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfcMOGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)