Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Niemcy i Holandia blokują publikację informacji o skażeniu jaj fipronilem. Tłumaczą to dbałością o dobro śledztwa

40
Podziel się:

Niemcy i Holandia blokują publikację informacji o rozmiarach skandalu ze skażeniem jaj i produktów jajecznych fipronilem. Komisja Europejska odmówiła agencji dpa ujawnienia danych dotyczących afery, tłumacząc to sprzeciwem obu krajów. Państwa dbają podobno o "dobro śledztwa" czy "ochronę systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt RASFF".

Fipronil, w przypadku spożycia znacznych ilości, może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.
Fipronil, w przypadku spożycia znacznych ilości, może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy. (pixabay)

Komisja Europejska odmówiła agencji dpa ujawnienia danych dotyczących afery jajecznej, bo przeciwne temu są Niemcy i Holandia. W ten sposób dbają podobno o "dobro śledztwa" i "ochronę systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt RASFF".

Niemiecka agencja informacyjna zwróciła się do KE z wnioskiem o udostępnienie jej raportów i liczb z unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt RASFF. Bruksela uzasadniła odmowę sprzeciwem ze strony Niemiec i Holandii. Oba kraje szczególnie ucierpiały wskutek skandalu. Do dziś nie wiadomo, ile jaj zostało zanieczyszczonych fipronilem.

Zobacz także: Tymi produktami zastąpisz jajka w kuchni

Wymówki

Dpa liczyła na to, że na podstawie informacji będzie mogła ustalić, jak szybko zareagowano na ostrzeżenia.

Władze niemieckie uzasadniają swój sprzeciw względami ochrony systemu RASFF. Publikacja danych może ich zdaniem wpłynąć negatywnie na gotowość do szybkiego przekazywania w przyszłości informacji o skażeniach. Holandia tłumaczy blokadę informacji dobrem prowadzonego śledztwa.

System działa nie tak

Skażenie jaj i produktów jajecznych fipronilem wykryto w lipcu 2017 r. Informacje do KE o zanieczyszczeniu jajek przekazała Belgia w ramach unijnego systemu ostrzegania. Zrobiła to jednak z dużym opóźnieniem, oskarżając jednocześnie Holandię o to, że ta nie powiadomiła o wykryciu u siebie skażenia, które nastąpiło jeszcze jesienią zeszłego roku.

W czasie rozprzestrzeniania się skażenia często okazywało się, że obowiązujące systemy informowania państw członkowskich nie działały należycie albo zadziałały jedynie częściowo i z dużym opóźnieniem.

Jaja skażone fipronilem wykryto w 40 krajach, w tym w 24 państwach Unii Europejskiej. Jedynymi krajami UE, które nie zostały do tej pory dotknięte tym problemem, są Litwa, Portugalia, Cypr i Chorwacja. Wśród państw spoza UE, w których wykryto skażone jaja, są m.in. Stany Zjednoczone, Rosja, Republika Południowej Afryki i Turcja.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w UE w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną". W przypadku spożycia znacznych ilości może być on szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
?...
6 lat temu
Niemcy z Holendrami nadal trują Europę jajami z fipronilem?...
zxcvbnasdfghj
6 lat temu
To Unia Europejska zniszczyła żywność. Zamiast żywności mamy produkty nafaszerowane chemią. Po to by koncerny farmaceutyczne miały teoretycznie co leczyć świadomie truje się ludzi, by na tym zbijać kasę. Udają głupich, że niby nie wiedzą co wprowadzili do produkcji artykułów żywnościowych
jan
6 lat temu
zamiast naturalnych pasz zwierzętom daje sie tzw. "paciorki" . chemiczny suf pasze na bazie całej tablicy mendelejewa!!!!!!!! to sie robi od dawna !!! i ktoś tu przesadził !!!! ale dopiero teraz to zauważono ! śmiech na sali :) ludzie od tego poumierają w męczarniach ?????????????????????????????????????
ggg
6 lat temu
A teraz wyobraźcie sobie, że to Polska blokuje jakąś informację nt. skażenia żywności w naszym kraju.......
Blabla
6 lat temu
To postępowanie jKE est sprzeczne z jawnością i swobodą informacji . CZY KE stoi na straży wartości UE czy interesu tych dwóch państw odpowiedzialnych za skandal z j sjami w tle !?
...
Następna strona