Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GMO w Unii. Państwa członkowskie uchwaliły nowe przepisy

0
Podziel się:

W poniedziałek kraje członkowskie UE przyjęły nowe przepisy, dające państwom większą autonomię w tym zakresie.

GMO w Unii. Państwa członkowskie uchwaliły nowe przepisy
(shanii/sxc.hu)

Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęli w poniedziałek nowe przepisy, które ułatwią krajom wprowadzanie zakazu bądź ograniczanie upraw roślin genetycznie modyfikowanych na swoim terytorium.

- _ Nowe zasady dadzą państwom członkowskim wybór: będą mogły zdecydować, czy chcą, aby genetycznie modyfikowane rośliny były uprawiane na ich terytorium, czy nie _ - oświadczył cytowany w poniedziałkowym komunikacie minister rolnictwa sprawującej prezydencję Łotwy Janis Duklavs.

Nowe zasady dają władzom krajowym większą elastyczność w sprawie upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Już w trakcie procesu autoryzacji danego gatunku GMO na szczeblu UE kraj będzie mógł wystąpić o ograniczenie zasięgu geograficznego wniosku o dopuszczenie do uprawy, tak aby nie obejmował on jego terytorium.

W przypadku gatunku GMO już dopuszczonego do uprawy w UE kraje będą mogły zakazać uprawy albo ograniczyć ją z powodów środowiskowych, ze względu na cele polityki rolnej czy też z powodów dotyczących planowania urbanistycznego, użytkowania terenu czy ze względów społeczno-ekonomicznych.

Z kolei państwa, w których rośliny genetycznie modyfikowane są uprawiane, muszą zadbać o to, by odmiany GMO nie _ zainfekowały _ terytoriów sąsiednich państw, dlatego będą zobowiązane do utworzenia stref buforowych. Przepisy przewidują też konsultacje z producentami GMO, zanim kraj wprowadzi ograniczenia. Jeśli jednak producent nie zgodzi się na restrykcje, kraj UE może i tak wprowadzić je jednostronnie.

Obecnie w UE są dopuszczane tylko te uprawy GMO, które według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie stanowią zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska. Kraje unijne mają wprawdzie możliwość wprowadzenia na swoim terytorium czasowych ograniczeń lub zakazu autoryzowanych na szczeblu Unii upraw GMO, ale muszą to uzasadnić względami bezpieczeństwa zdrowia ludzi i środowiska. W praktyce jest to dość trudne.

Prace nad zmianą obecnych przepisów trwały od 2010 r., kiedy KE zaproponowała nową dyrektywę. Jednak propozycja utknęła w Radzie UE, ponieważ utworzyła się wówczas mniejszość blokująca tę propozycję.

Dzięki poparciu przepisów przez państwa UE będą mogły one wejść w życie w 20 dni po ich publikacji w oficjalnym dzienniku urzędowym UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Resort środowiska o GMO - _ Przyjęta pod koniec listopada przez Sejm ustawa zmieniająca ustawę o organizmach genetycznie zmodyfikowanych ma de facto jeden cel _.
Unia zadecydowała w sprawie upraw GMO Ministrowie ds. środowiska Wspólnoty dali zielone światło dla propozycji Komisji Europejskiej w tej sprawie, którą Bruksela przedstawiła w 2010 roku.
Polska ustawa o GMO będzie poprawiona Posłowie zwracali uwagę, że w projekcie ustawy zmieniono definicje takich określeń jak "awaria", "zamierzone uwolnienie" oraz "wprowadzenie do obrotu" organizmów zmodyfikowanych genetycznie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)