Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gorsze perspektywy dla światowej gospodarki przez USA, ale Grecja na razie bez wpływu

0
Podziel się:

Prognoza MFW zakłada poprawę sytuacji w drugiej połowie roku.

Gorsze perspektywy dla światowej gospodarki przez USA, ale Grecja na razie bez wpływu
(Pixabay.com/Domena publiczna)
bEJXKJnV

Światowy wzrost gospodarczy będzie w tym roku mniejszy niż początkowo zakładano - wynika z najnowszej prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Analitycy MFW korektę swoich wcześniejszych prognoz uzasadniają gorszymi, niż zakładano, wynikami gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował korektę swojej prognozy dotyczącej wzrostu światowej gospodarki w 2015 r. Wynika z niej, że wyniesie on zaledwie 3,3 proc., a nie 3,5 proc., jak zakładały wcześniejsze analizy ekspertów Funduszu - a tym samym będzie niższy od 3,4-procentowego przyrostu światowego PKB zanotowanego w roku ubiegłym.

Analitycy MFW główną przyczynę takiego stanu rzeczy upatrują w wyhamowaniu wzrostu gospodarczego w USA w I kwartale br., które z kolei było efektem m.in. ostrej zimy i spadku inwestycji w sektorze naftowym.

bEJXKJnX

"Dane z Ameryki Północnej stanowią lwią część korekty prognozy w zakresie kondycji gospodarek krajów rozwiniętych" - piszą autorzy prognozy, zauważając, że spowolnienie w Stanach Zjednoczonych nie pozostało bez wpływu na osiągi gospodarek Kanady i Meksyku.

Prognoza MFW zakłada poprawę sytuacji w drugiej połowie roku. Jednocześnie jednak MFW podkreśla, że nie da się przewidzieć, jak na dynamikę światowego PKB wpłynie rozwój wypadków w Grecji i Chinach.

Znacznie optymistyczniej analitycy Funduszu zapatrują się na 2016 r., prognozując, że globalna gospodarka wzrośnie wtedy o 3,8 proc.

"Spadek aktywności w pierwszym kwartale 2015 roku, głównie w Ameryce Północnej, skutkuje niewielką rewizją w dół prognozy globalnego wzrostu na 2015 rok w porównaniu z kwietniowym World Economic Outlook" - napisano w czwartkowym komunikacie. "Niemniej jednak, podstawowe czynniki stopniowego przyspieszenia aktywności gospodarczej w gospodarkach rozwiniętych pozostają nienaruszone" - uznano.

bEJXKJod

MFW prognozuje, że wzrost w gospodarkach rozwiniętych przyspieszy z 2,1 proc. w tym roku do 2,4 proc. w przyszłym. W kwietniowym WEO Fundusz prognozował dynamikę 2,4 proc. w 2015 i 2016 roku.

Prognoza wzrostu gospodarczego dla rynków wschodzących na ten rok to 4,2 proc. wobec 4,3 proc. prognozowanych w kwietniu. Prognoza na przyszły rok to bez zmian 4,7 proc.

Główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Olivier Blanchard powiedział w czwartek, że grecki kryzys i ryzyko Grexitu nie zaważyły na razie na gospodarce światowej. MFW utrzymał dotychczasowe prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro - 1,5 proc., w tym we Francji - 1,2 proc. i w Niemczech - 1,6 proc.

"Wydarzenia w Grecji dotychczas nie przełożyły się na jakiś znaczący efekt domina. Odpowiednie środki powinny pomóc stawić czoło ryzyku, jeśli się ono zmaterializuje" - głosi dokument MFW.

bEJXKJoy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)