Notowania

gospodarka
10.10.2018 18:30

Alarmujące dane OECD. Ogromne dysproporcje w rozwoju regionów w Polsce

Polska zajmuje niechlubne czwarte miejsce pod względem największych dysproporcji w rozwoju gospodarczym poszczególnych regionów - wynika z najnowszych statystyk OECD. Przez ostatnie lata sytuacja tylko się pogorszyła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)
Z tych statystyk premier Morawiecki nie może być dumny.

W latach 2000-2016 różnice między regionami Polski pod względem poziomu PKB na mieszkańca wzrosły - wynika z raportu zaprezentowanego w Brukseli, podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Nasz kraj nie jest jednak w tym osamotniony. Opracowanie, cytowane przez agencję PAP pokazuje, że w badanym okresie pogorszyły się statystyki w połowie z 34 krajów OECD.

PKB na mieszkańca najbiedniejszego polskiego regionu, którym jest województwo lubelskie, jest równy zaledwie 44 proc. PKB per capita najbogatszego Mazowsza. Warszawski obszar metropolitalny pod względem PKB na głowę zajmuje 84. pozycję na 329 wymienianych przez OECD.

Mazowsze jest najbardziej rozwinięte, ale najszybciej goni je Wielkopolska. W ciągu 16 lat to województwo rosło rocznie w tempie średnio 4,5 proc. Najwolniej tę przepaść zmniejsza Świętokrzyskie, które rok w rok rozwija się o 1,2 proc.

PKB wybranych państw UE. Jak się zmieni, gdy pominiemy ich stolice?

Lepiej mogłaby wyglądać sytuacja jeśli chodzi o bezrobocie wśród młodzieży. Osoby w wieku 15-24 lat najgorzej ze znalezieniem pracy mają na Podkarpaciu. Tam pracy nie ma co czwarty z nich. Bezrobocie jest tam prawie czterokrotnie wyższe niż w Wielkopolsce (7 proc.).

Największe dysproporcje regionalne występują w dziedzinie bezpieczeństwa. Podczas gdy Małopolska znajduje się w górnych 20 proc. regionów OECD pod tym względem, woj. lubuskie jest w dolnych 30 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2018

ŁajdactwoBrawo, pan bankster zauważył. Teraz ze starcem będą równać, proponuję zacząć od socjalnego południa. Może zabrać bogatej babci co mieszka w mieście i … Czytaj całość

10-10-2018

jajarz i kpiarzGdzie słabiutki rozwój tam rządzi umysłami wyborców PYCHA i SZMAL !!

10-10-2018

moje zdanieProszę nie mylić PKB z bogactwem. Czesi mają PKB dużo wyższe na mieszkańca, ale poziom życia tam jest niższy niż w Polsce. Kluczowa jest średnia … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)