Notowania

strefa euro
07.01.2015 22:09

Grecja pozostanie w strefie euro? Merkel nie ma wątpliwości

Jak zaznaczyła kanclerz Merkel, działania jej samej i całego niemieckiego rządu były zawsze ukierunkowane na to, że Grecja pozostanie w strefie euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tim Reckmann/Flickr)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła dziś przekonanie, że po wyznaczonych na koniec stycznia przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji, państwo to pozostanie w strefie euro.

_ - Pokonaliśmy olbrzymi odcinek drogi i nie mam absolutnie żadnych wątpliwości, że pokonamy wspólnie także resztę tego odcinka _ - powiedziała Merkel w Londynie po spotkaniu z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

Jak zaznaczyła, działania jej samej i całego niemieckiego rządu były zawsze ukierunkowane na to, że Grecja pozostanie w strefie euro. Rzecznik rządu Niemiec zdementował wcześniej doniesienia, jakoby urząd kanclerski rozpatrywał strategie na wypadek ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro.

Wizyta Merkel w Wielkiej Brytanii poświęcona była przede wszystkim kwestii przygotowań do najbliższego szczytu 7 najważniejszych państw uprzemysłowionych (G7), który odbędzie się w czerwcu na zamku Elmau w Bawarii. Jak zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu, w odniesieniu do planowanych tematów dyskusji istnieje między obu państwami duża zbieżność poglądów. Dyskusja ma dotyczyć między innymi przewidywanego sfinalizowania porozumienia klimatycznego w Paryżu, ochrony mórz, tematów zdrowotnych, jak ebola i odporne na antybiotyki szczepy bakterii, oraz gwarancji samodzielności kobiet.

Merkel i Cameron mają także zamiar rozmawiać o kryzysie na Ukrainie i sankcjach wobec Rosji. Jest pewne, że będzie to tematem dyskusji przy kolacji - zaznaczył brytyjski premier. Według niego prezydenci Ukrainy i Rosji - Petro Poroszenko i Władimir Putin - zamierzają się spotkać w przyszłym tygodniu. Jak powiedziała Merkel, jej zdaniem w odniesieniu do Rosji Wielka Brytania i Niemcy prezentują _ w znacznej mierze wspólne postępowanie _.

W sprawie często obecnie poruszanego w brytyjskiej debacie publicznej tematu zreformowania Unii Europejskiej Merkel ograniczyła się do ogólnych sformułowań. Ponownie zadeklarowała, że zasada swobody ruchu osobowego nie może zostać naruszona i że chętnie współpracuje z Wielką Brytanią przy wzmacnianiu UE. Wskazała jednocześnie na konieczność walki z nadużywaniem świadczeń społecznych.

_ Gdzie istnieje wola, tam znajdzie się także sposób na znajdowanie wspólnych rozwiązań _ - podkreśliła Merkel. Wcześniej wraz z Cameronem zwiedziła w British Museum wystawę _ Germany. Memories of a Nation _, dokumentującą przy pomocy przedmiotów codziennego użytku ostatnie 600 lat niemieckiej historii.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: strefa euro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz