Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja stanęła z powodu strajku powszechnego. Protestują przeciw obniżkom pensji i emerytur

W środę z portów w całej Grecji nie wypływają też promy, a podróżujący samolotami proszeni są o wcześniejsze skontaktowanie się z biurem podróży.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Grecja jest sparaliżowana komunikacyjnie z powodu strajku powszechnego. W Atenach nieprzejezdne są główne drogi. Rozpoczęły się też pierwsze manifestacje przeciwko nowym oszczędnościom, które mają zostać przyjęte w czwartek przez grecki parlament.

Od rana Grecy mają ogromne trudności w poruszaniu się po Atenach. Samochody stoją w wielokilometrowych korkach, a z powodu deszczu doszło do wielu stłuczek. Funkcjonowanie komunikacji miejskiej ograniczono tylko do określonych godzin, aby ci, którzy chcą wziąć udział w manifestacjach, mogli dotrzeć do centrum.

W Atenach i Salonikach rozpoczęły się pierwsze demonstracje. Organizują je największe związki zawodowe budżetówki i sektora prywatnego oraz ruch PAME. Osobne manifestacje przeprowadzają mundurowi - policjanci i wojskowi. W środę z portów w całej Grecji nie wypływają też promy, a podróżujący samolotami proszeni są o wcześniejsze skontaktowanie się z biurem podróży.

Protestujący sprzeciwiają się kolejnym obniżkom pensji i emerytur, co ma byćskutkiem nowych reform i na co zgodził się gabinet Aleksisa Ciprasa. Są one warunkiem zakończenia oceny greckich reform i odblokowania kolejnej transzy z ostatniego programu kredytowego dla tego kraju.

Ateny liczą też na uzyskanie porozumienia w kwestii restrukturyzacji greckiego zadłużenia. Ostatni program kredytowy dla Grecji opiewa na łączną sumę do 86 mld euro. W lipcu Grecja musi spłacić kolejne raty długów.

Tagi: pomoc dla grecji, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2017

ariPatrzcie sie uwaznie co nas czeka jak w Polsce bedzie euro.Zreszta jak PiS nadal bedzie zadluzal Polakow to nawet bez euro niebawem do tego dojdzie, … Czytaj całość

17-05-2017

Donek, Bolek i kolesieA, dlaczego POmatolstwo nie solidaryzuje sie z Grecja i nie wychodzi na ulice protestujac, zeby w Polsce byla Grecja??? Lenistwo was opanowalo? Co, za … Czytaj całość

17-05-2017

luxza parę lat będzie też tak w polsze jak się daje ludziom za darmo pieniądze których się nie ma. To tak się kończy.

Rozwiń komentarze (17)