Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Wyszehradzka o uchodźcach z Afryki i Grecji

0
Podziel się:

Premier Węgier Viktor Orban przekonywał, że trzeba odróżniać imigrantów politycznych od gospodarczych.

Grupa Wyszehradzka o uchodźcach z Afryki i Grecji
(Parlament Europejski)

Grupa Wyszehradzka przeciwna propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyjmowania uchodźców z Afryki Północnej. Bruksela chce, by wszystkie kraje Unii obowiązkowo przyjmowały uchodźców, którzy docierają do Włoch i Grecji.

Stanowisko Polski prezentował na wspólnej prasowej wicepremier Tomasz Siemoniak. Premier Ewa Kopacz, która uczestniczyła w pierwszej części szczytu, wróciła wcześniej do kraju. Wicepremier Siemoniak powiedział, że nasz kraj jest gotowy do solidarności w kwestii imigrantów, ale na zasadzie dobrowolności. Dodał, że propozycja Komisji Europejskiej budzi - jak się wyraził - fundamentalne wątpliwości wielu krajów unijnych.

Premier Węgier Viktor Orban przekonywał, że trzeba odróżniać imigrantów politycznych od gospodarczych. Podkreślił też, że narzucanie obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców jest sprzeczne z wartościami europejskimi.

Również gospodarz spotkania, premier Słowacji Robert Fico mówił, że jego kraj nie zgodzi się na obligatoryjne kwoty przyjmowania uchodźców. Przekonywał też, że zasada dobrowolności jest zdecydowanie efektywniejsza. Podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej i Francji mówiono też o sytuacji w Grecji. Premier Fico zaprezentował bardzo twarde stanowisko.

- Słowacja i Francja należą do strefy euro. Poinformowaliśmy naszych partnerów, że zależy nam na pozostaniu Grecji w strefie euro, ale nie za wszelką cenę. Nie będziemy tolerować niewypełniania zobowiązań, co zagraża strefie euro - zapowiedział Fico.

Premier Czech Bohuslav Sobotka przypomniał, że jego kraj przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca. Prezentował zadania. Jednym z nich będzie sprawa przyjmowania uchodźców w Afryki przez kraje unijne oraz kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego.

Podczas szczytu w Bratysławie rozmawiano także o bezpieczeństwie regionalnym w kontekście Ukrainy, bezpieczeństwie energetycznym, o polityce klimatycznej i wyszehradzkiej współpracy obronnej. Premier Słowacji podsumował też roczne przewodnictwo jego kraju w Grupie Wyszehradzkiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Orban ostro: Nie chcemy imigrantów Zdaniem szefa węgierskiego rządu nie ma rozsądnych argumentów przemawiających za tym, by do kraju mogły napływać masy ludzi o innej kulturze.
Rusza szczyt Grupy Wyszehradzkiej Za naszą południową granicę wybiera się Ewa Kopacz. Premier oprócz spotkania z rządzącymi Słowacji, Czech i Węgier, ma też rozmawiać z prezydent Francji Francois Hollandem.
Szokująca wypowiedź miliardera z USA Zdaniem Donald Trumpa Meksykanie mieszkający w USA zajmują się tylko przestępczością, narkotykami i gwałtami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)