Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Rekordowa kara dla Google. Komisja Europejska nakazuje zapłacić aż 4,3 mld euro

29
Podziel się:

Brukseli nie podobało się to, w jaki sposób Google promuje swoją wyszukiwarkę i przeglądarkę na urządzeniach mobilnych z Androidem - systemem operacyjnym, za którym stoi.

Google wykorzystuje Androida jako sposób na ugruntowanie dominującej pozycji swojej wyszukiwarki internetowej - powiedziała w środę Margrethe Vestager, unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji
Google wykorzystuje Androida jako sposób na ugruntowanie dominującej pozycji swojej wyszukiwarki internetowej - powiedziała w środę Margrethe Vestager, unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji (AFP/EAST NEWS)

Komisja Europejska nałożyła grzywnę w wysokości 4,34 mld euro na Google za naruszenie unijnych przepisów o ochronie konkurencji.

Brukseli nie podobało się to, w jaki sposób Google promuje swoją wyszukiwarkę i przeglądarkę na urządzeniach mobilnych z Androidem - systemem operacyjnym, za którym stoi.

Kara 4,3 mld euro (5 mld dolarów) jest niemal dwukrotnie większa niż poprzednia największa kara nałożona na tę firmę w czerwcu ubiegłego roku - komentuje Reuters.

Google dostało wtedy ponad 2,4 mld euro kary za nadużywanie dominującej pozycji za nadużywanie dominującej pozycji swojej wyszukiwarki internetowej do niezgodnego z prawem preferencyjnego traktowania własnej porównywarki cenowej.

"Od 2011 r. Google nakłada niezgodne z prawem ograniczenia na producentów urządzeń z systemem Android i operatorów sieci komórkowych, aby ugruntować swoją przewagę na rynku wyszukiwarek internetowych" - czytamy w komunikacie po środowej decyzji.

- Google nałożył na producentów urządzeń z systemem Android i operatorów sieci komórkowych trzy rodzaje ograniczeń, aby zapewnić, by ruch internetowy w urządzeniach z systemem Android był kierowany do wyszukiwarki Google - skomentowała decyzję KE Margrethe Vestager, unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji.

- W ten sposób Google wykorzystuje Androida jako sposób na ugruntowanie dominującej pozycji swojej wyszukiwarki internetowej. Te praktyki nie dają rywalom szansy na innowacyjność i konkurowanie w oparciu o osiągnięcia. Nie pozwalają europejskim konsumentom odnosić korzyści z efektywnej konkurencji w tej ważnej branży mobilnej. W świetle unijnych przepisów ochrony konkurencji jest to nielegalne - dodała Vestager._ _

Zobacz także: Zobacz też: Polskie startupy na państwowej kroplówce

Jak wyjaśnia Komisja Europejska, Google nałożył na producentów wymóg preinstalowania aplikacji wyszukiwarki Google i przeglądarki internetowej Chrome jako warunek uzyskania licencji na aplikację sklepu Google'a (Play Store).

Poza tym wypłacił niektórym dużym producentom i operatorom sieci komórkowych korzyść finansową za to, że preinstalowali na swoich urządzeniach wyłącznie aplikację wyszukiwarki Google.

Dodatkowo uniemożliwił też producentom chcącym preinstalować aplikacje Google'a sprzedaż choćby jednego inteligentnego urządzenia mobilnego działającego na alternatywnych wersjach Androida, które nie zostały zatwierdzone przez Google (tzw. "forki" Androida).

Google ma teraz 90 dni na zaprzestanie tych praktyki, w przeciwnym razie grozi mu kara pieniężna sięgająca nawet 5 proc. średniego dziennego światowego obrotu jego spółki dominującej Alphabet.

W sprawie Google toczy się jeszcze jedno postępowanie. Komisja prowadzi dochodzenie w sprawie ograniczeń, jakie gigant nałożył na niektóre strony internetowe podmiotów trzecich w zakresie możliwości wyświetlania podczas wyszukiwania reklam od konkurentów Google'a (sprawa AdSense). W lipcu 2016 r. Komisja doszła do wstępnego wniosku, że Google nadużył swojej pozycji dominującej w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
kobuz#
6 lat temu
....Na co nam taka europa... Nie widzę problemu. Złożyć wniosek o wyjście z UE (Polexit), my wprowadzimy kontrole graniczne, cła i wizy, damy 48 godzin Polonusom na opuszczenie UE, zawrócimy studentów polskich z zachodnich uczelni i nie będziecie skamlać na UE. Ja mieszkam w UE od prawie 40 lat i cenie sobie życie w pokoju i spokoju, w UE, gdzie mogę się dowolnie osiedlić, pracować, a moje dzieci mogą studiować od Szwecji po Portugalię. Oddacie mamonę, na którą place moimi podatkami i możesz być pewny, nikt w UE nie uroni ani jednej łezki po was.. so what
Anonimowy
6 lat temu
Najpierw chcą nam ocenzurować internet, a teraz wykończyć googla! Kasy na uchodźców im brakuje czy co?
Johnny
6 lat temu
Bardzo dobrze. Niech się Trump zdziwi...
Mariusz
6 lat temu
Europie w ogole google sie nie podobie. Na co nam taka europa
won z socjali...
6 lat temu
Ciekaw jestem, do kogo trafi ta kasa i na co pójdzie. Pewnie na przybyszów z Afryki lub winko dla polityków UE.
...
Następna strona