Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rosną pensje górników. Takiej podwyżki nie było od dekady

Rosną pensje górników. Takiej podwyżki nie było od dekady

Wyższa pensja dla górników KGHM ma być wypłacana od marca. Fot. KGHM
Wyższa pensja dla górników KGHM ma być wypłacana od marca.

Stawki w KGHM wzrosną o ponad 6 proc. Porozumienie między zarządem, a związkowcami zostało podpisane. Nowa pensja dla górników ma być wypłacana od marca.

Rekordowo wysoką podwyżkę wywalczyli górnicy z KGHM. Negocjacje central związkowych z przedstawicielami zarządu spółki trwały od 22 stycznia. W końcu się udało. Zarząd KGHM podpisał porozumienie płacowe – donosi "Gazeta Wyborcza".

Górnicy dostaną podwyżkę wysokości 6,1 proc. Zarząd rozpoczął negocjacje od 2,8 proc. Związkowcy podparli się jednak danymi GUS, z które mówią o 7,6-proc. wzroście wynagrodzeń. Jak dowodzili, minimalna podwyżka, jaka obowiązuje na mocy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy zagwarantowana pracownikom KGHM, musi skutkować podniesieniem stawek zasadniczych o 6,1 proc – czytamy w gazecie.

KGHM zainwestuje w Polsce 10 mld zł


 

 

Zarząd przystał na postulaty górników. To największy od 10 lat wzrost płac w KGHM. Jednak nie jedyny sukces związkowców. Jak podkreśla dziennik, ważnym elementem jest zrównanie od 1 kwietnia pensji operatora samojezdnych maszyn górniczych z operatorem maszyn przodkowych.

Jak informował wcześniej prezes KGHM Polska Miedź S.A., Radosław Domagalski-Łabędzki, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w KGHM wynosi od około 8 tys. zł w hutach do 10 tys. zł w kopalniach.

kghm, górnicy, koplanie
Czytaj także
Polecane galerie
ZK590
2018-02-21 12:25
Kopaliny są własnością narodu a nie tych, którzy je wydobywają. Jakim prawem pieniądze ze sprzedaży wydobytego surowca w głównej części idą na wynagrodzenia? Jest wiele równie ciężkich i niebezpiecznych zawodów ale wynagradzanych o połowę niżej.
Adam
2018-02-20 16:20
Górnictwo jest dotowane czytaj rosnie doplacanie do pensji górników. Z kad oni wezmą te pieniądze na te wszystkie rozdawnictwo. Przecież bez wzrostu Pracowniczych kont emerytalnych co roku o te 10% od 2019 nie statczy na to wszystko. A jak przyjdzie kryzys to pozostanie bankructwo albo lud wyjdzie na ulicę i obali władze jak mu 80 procent pensji zabierze żeby nie zbankrutować.
GÓRNIK PO WYPADKU
2018-02-20 15:25
DO THE BILI KTÓRZY TU PISZĄ JAKA IM SIĘ KRZYWDA DZIEJĘ BO GÓRNIK DOSTANIE PODWYŻKĘ
Jezeli nigdy nie byłeś na dole - nie wypowiadaj się
NIEznasz charakteru pracy oraz wszelakich za czym idzie innych zdarzęń zwiazanych z górnictwem
NIE wypowiadaj się
TY w po pracy wracasz i zapominasz a żona się nie martwi tym czy wrócisz czy nie
Ale najwazniejsze to nie ile kto dostaje wazne aby dostał sprawiedliwie
za to na co zasłuzył i na co wypracował
80% górników zapewniamże ma mniejszą podstawę od większosci zawodów
czyli ok 1500zł podstawy
Pokaż wszystkie komentarze (29)