Notowania

podatki
22-01-2018 (12:29)

Konta bankowe przedsiębiorców pod stałą kontrolą. Mogą też być blokowane

Konta przedsiębiorców mają być lustrowane w trybie ciągłym i pozwalać systemowi automatycznie wyłapywać rachunki podejrzane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)
Podejrzane konta będą automatycznie blokowane na 72 godziny.

Już niebawem wystartuje System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), który ma przez 24 godziny na dobę kontrolować 4 mln kont bankowych i rachunków w SKOK-ach należących do przedsiębiorców.

Konta przedsiębiorców mają być lustrowane w trybie ciągłym, dzięki temu system będzie automatycznie wyłapywać podejrzane rachunki. Chodzi głównie o próby wyłudzeń skarbowych. Program kontroli ma ruszyć już niebawem – donosi "Puls Biznesu".

Jak wynika z ustawy o przeciwdziałaniu wyłudzeniom skarbowym, podejrzane konta będą automatycznie blokowane na 72 godziny. W tym czasie będą sprawdzane. W razie wątpliwości blokada rachunku należącego do przedsiębiorcy może zostać wydłużona nawet do 3 miesięcy.

Izba rozliczeniowa opracowuje wskaźnik ryzyka każdego konta. Banki i SKOK-i za każdy prowadzony rachunek będą musiały zapłacić izbie 0,82 gr rocznie. Według informacji Ministerstwa Finansów szacunkowy koszt obliczeń wskaźnika ryzyka będzie więc wynosił 3,2 mln zł.

Obowiązek przekazywania JPK. Od tego roku dotyczy wszystkich przedsiębiorców

To, zdaniem Związku Banków Polskich, kolejne obciążenie dla systemu bankowego- czytamy w "PB". Jednak dzięki STIR i ciągłemu monitorowaniu kont przedsiębiorców, w ciągu dekady budżet zaoszczędzi 47 mld zł - szacuje Ministerstwo Finansów.

Tagi: podatki, stir, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2018

TomaszWłaśnie między innymi dlatego po 30 latach uczciwej pracy w tym kraju przeszedłem do szarej strefy. Zarabiam pięć razy więcej, nie płacę złodziejskich … Czytaj całość

22-01-2018

jasnowidzNajpierw trzeba wyjaśnić i potem blokować, a nie odwrotnie. To znaczy że niewygodną firmę będzie można wykończyć. Jak w Rosji.

22-01-2018

xyzCzechy, Estonia, Wielka Brytania - bardzo ucieszą się z przypływu polskich małych firm.

Rozwiń komentarze (46)

Wybrane dla Ciebie