Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Konta bankowe przedsiębiorców pod stałą kontrolą. Mogą też być blokowane

Konta bankowe przedsiębiorców pod stałą kontrolą. Mogą też być blokowane

Podejrzane konta będą automatycznie blokowane na 72 godziny. Fot. AP/FOTOLINK/East News
Podejrzane konta będą automatycznie blokowane na 72 godziny.
Już niebawem wystartuje System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), który ma przez 24 godziny na dobę kontrolować 4 mln kont bankowych i rachunków w SKOK-ach należących do przedsiębiorców.

Konta przedsiębiorców mają być lustrowane w trybie ciągłym, dzięki temu system będzie automatycznie wyłapywać podejrzane rachunki. Chodzi głównie o próby wyłudzeń skarbowych. Program kontroli ma ruszyć już niebawem – donosi "Puls Biznesu".

Jak wynika z ustawy o przeciwdziałaniu wyłudzeniom skarbowym, podejrzane konta będą automatycznie blokowane na 72 godziny. W tym czasie będą sprawdzane. W razie wątpliwości blokada rachunku należącego do przedsiębiorcy może zostać wydłużona nawet do 3 miesięcy.

Izba rozliczeniowa opracowuje wskaźnik ryzyka każdego konta. Banki i SKOK-i za każdy prowadzony rachunek będą musiały zapłacić izbie 0,82 gr rocznie. Według informacji Ministerstwa Finansów szacunkowy koszt obliczeń wskaźnika ryzyka będzie więc wynosił 3,2 mln zł.

Obowiązek przekazywania JPK. Od tego roku dotyczy wszystkich przedsiębiorców

 

To, zdaniem Związku Banków Polskich, kolejne obciążenie dla systemu bankowego- czytamy w "PB". Jednak dzięki STIR i ciągłemu monitorowaniu kont przedsiębiorców, w ciągu dekady budżet zaoszczędzi 47 mld zł - szacuje Ministerstwo Finansów.

podatki, wyłudzenia, blokada internetu, stir
Czytaj także
Polecane galerie
Ostatni gasi światło.
2018-01-23 22:40
Kto o zdrowych zmysłach zakłada jeszcze w Polsce działalność gospodarczą/firmę?
Tylko pejs korpoglobalista.
orwel Scypion Mlodszy
2018-01-23 21:34
Czyli załozenie jest takie kazdy prowaczacy DG to oszust złodziej kombinator i szmalcownik,a jesli chce zeby go nie karac to niech udowodni ze jest niewinny.
VAT
2018-01-23 16:23
Jeden prosty sposób na wyłudzenia VAT. Rozliczenia między firmami powinny się odbywać bez naliczania VAT. Żadnych zwrotów, żadnych odliczeń, wszystko faktury netto. I możliwość oszukiwania na VAT znika. Nie robią tak bo ktoś ma w tym interes...
Pokaż wszystkie komentarze (46)