Notowania

Przejdź na

Turbiny gazowe Siemens na Krymie. Koncern próbuje powstrzymać działania Rosji

Niemiecki Siemens podjął działania prawne, by zapobiec zainstalowaniu przez Rosję jego turbin gazowych na Krymie - informuje w poniedziałek Reuters, powołując się na źródło w tej firmie zaznajomione z sytuacją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO)

Agencja przypomina, że rosyjski prezydent Władimir Putin obiecał zapewnić stabilne zaopatrzenie zajętego przez Rosję w 2014 r. Krymu w energię elektryczną. W reakcji na aneksję Krymu Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń przeznaczonych na zajęty bezprawnie półwysep.

Siemens podkreśla, że turbiny, o które chodzi, zbudował na potrzeby projektu energetycznego na Półwyspie Tamańskim w Rosji (Kraj Krasnodarski). Reuters informował w zeszłym tygodniu, że Rosja dostarczyła je na Krym.

Z Czarnobyla znów popłynie prąd. Zobacz wideo:

Siemens stoi na stanowisku, że przerzucenie jego turbin na Krym jest złamaniem kontraktu; firma powołała specjalny zespół, mający zbadać sytuację na miejscu.

"Poczyniono wszelkie kroki, żeby zapobiec budowie, instalacji i działaniu turbin gazowych Siemensa na Krymie" - informuje źródło Reutersa, zastrzegając sobie anonimowość.

Rosja odpiera zarzuty

Reuters odnotowuje, że Kreml twierdził w poniedziałek, iż turbiny instalowane na Krymie zostały wyprodukowane w Rosji i z rosyjskich części.

Siemens informuje, że turbiny zostały wyprodukowane w zakładach Siemens Gas Turbine Technologies LLC z siedzibą w Petersburgu, które wykorzystują jego technologie. Siemens AG ma w tym joint venture 65 proc. udziałów.

Niemiecki resort gospodarki oświadczył w poniedziałek, że dopilnowanie przestrzegania sankcji wobec Rosji jest w tym wypadku sprawą Siemensa.

Tagi: krym, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2017

Maciek5Umowa z ruskim to nic nie warzący kawałek papieru..... to urodzeni oszuści.

10-07-2017

JACEKodbylo sie na krymie referendum i krym jest rosyjski ! nie pisac gebelsowskiej propagsndy ! 90 % ludnosci to r o s j a n i e !!!

10-07-2017

I tyleSpokojnie ten manewr russcy z niemiaszkami uzgodnili i jest za zgodą obu stron. Po prostu, znowu wścibscy dziennikarze odkryli szwindel.

Rozwiń komentarze (91)