Notowania

kryzys migracyjny
19.02.2016 19:19

Kryzys migracyjny w UE. Węgrzy zarzucają Włochom szantaż polityczny

Premier Włoch powiedział, że jeśli kraje środkowej Europy będą nadal niechętne współpracy w kwestii imigrantów, muszą liczyć się z ograniczeniem środków z funduszy unijnych. Recznik węgierskiego rządu ocenił, że taka postawa jest niczym innym jak politycznym szantażem wobec Grupy Wyszehradzkiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zsolt Kristaly/flickr (CC BY-SA 2.0))

Węgry zarzucają Włochom, że stosują wobec Grupy Wyszehradzkiej szantaż polityczny. Mówił o tym w telewizji rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs, komentując przebieg unijnego szczytu. Premier Włoch Matteo Renzi powiedział w Brukseli, że jeśli kraje środkowej Europy będą nadal niechętne współpracy w kwestii imigrantów, muszą liczyć się z ograniczeniem środków z funduszy unijnych.

Zoltan Kovacs ocenił, że taka postawa jest niczym innym jak politycznym szantażem wobec Grupy Wyszehradzkiej. Jednocześnie dodał, że "czwórka" nadal odrzuca pomysł obowiązkowych kwot. Przypomniał, że dotychczasowa europejska polityka imigracyjna całkowicie zawiodła i nie da się jej realizować.

Rozmowy dotyczące kolejnej perspektywy budżetowej rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Włochy należą do krajów najwięcej wpłacających do unijnego budżetu. Jednak w związku z kryzysem imigracyjnym poprosiły Wspólnotę o wsparcie finansowe. Pojawiły się sugestie, aby pieniądze przesunąć z aktualnego budżetu funduszy strukturalnych. Jednymi z głównych beneficjentów tych funduszy są właśnie państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Tagi: kryzys migracyjny, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz