Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa w strefie euro. Pożegnanie z litem z fantazją

0
Podziel się:

Budowa piramidy trwała trzy tygodnie. Jej wartość finansowa - 10 tys. litów - to 2,9 tys. euro.

Litwa w strefie euro. Pożegnanie z litem z fantazją
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Litwa przechodzi 1 stycznia przyszłego roku na wspólną walutę europejską. Będzie 19. krajem strefy euro. Dwaj litewscy studenci fizyki postanowili z fasonem pożegnać dotychczasową walutę - lita - budując z niej imponującą piramidę.

Korzystając z pomocy ochotników, w Muzeum Pieniądza przy banku centralnym Litwy w Wilnie ułożyli wysoką na 1,13 metra piramidę z miliona monet o najmniejszym nominale, czyli jednocentówek (1 lit = 100 centów). Waży ona 831 kg i - jak twierdzą jej twórcy - jest największą taką piramidą na świecie.

Budowa piramidy trwała trzy tygodnie. Jej wartość finansowa - 10 tys. litów - to 2,9 tys. euro. Po 1 stycznia 2015 roku pieniądze te zostaną przekazane na cele charytatywne.

Czytaj więcej w Money.pl
Litwini chcą wejść do strefy Euro. Od kiedy? Według Komisji Europejskiej Litwa mogłaby przyjąć euro w 2015 roku.
Szef Rady Europejskiej ustępuje Polakowi W trakcie pięciu lat urzędowania, naznaczonych przede wszystkim przez kryzys finansowy i gospodarczy, Belg ciężko pracował nad tym, by utrzymać jedność UE, a także strefy euro.
"Litwa bez Polski nie obroni się przed Rosją" Strona polska może i ma podstawy, by niepokoić się o sytuację swych rodaków na Litwie. Chodzi o problemy z pisownią nazwisk i z podwójnym nazewnictwem ulic.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)