Notowania

Europejski minister finansów? Merkel: "Mogę sobie to wyobrazić"

Szefowa niemieckiego rządu zwróciła uwagę, że o ile polityka monetarna została zharmonizowana, to współpraca gospodarcza Europy jest ciągle "niespójna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(European Council/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
Unię czeka rewolucja? Kanclerz Niemiec chce konkretnych działań.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po spotkaniu z premierem Francji Edouardem Philippe'em w piątek w Berlinie, że może sobie wyobrazić utworzenie stanowiska europejskiego ministra finansnów. Jej zdaniem, taka zmiana musiałaby być połączona z konkretnymi reformami.

- Z pewnością potrzebne jest wzmocnienie zarządzania strefą euro. Nie mam nic przeciwko europejskiemu ministrowi finansów. Mogę sobie to wyobrazić - powiedziała Merkel dziennikarzom w Berlinie.

- Ważne jest dla mnie jednak to, że hasła takie jak "rząd gospodarczy", "europejski minister finansów" czy "budżet" podeprzemy treścią - zastrzegła niemiecka kanclerz.

Szefowa niemieckiego rządu zwróciła uwagę, że o ile polityka monetarna została zharmonizowana, to współpraca gospodarcza jest ciągle "niespójna".

Poparcie dla reform

Merkel zapewniła Philippe'a o poparciu Niemiec dla programu reform we Francji. Jak zaznaczyła, wdrażanie reform nie zawsze jest łatwe i może wymagać czasu.

Bez Niemiec nie da się prowadzić polityki europejskiej:

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział między innymi liberalizację rynku pracy, która oceniana jest krytycznie przez związki zawodowe. Jego program przewiduje też reformę strefy euro.

To była podstawa sukcesu

Poprzednik Merkel, kanclerz Gerhard Schroeder przeprowadził w 2003 roku radykalną reformę rynku pracy, która jest do dziś podstawą dobrej kondycji niemieckiej gospodarki.

Ograniczenie świadczeń dla bezrobotnych i liberalizacja przepisów spotkały się z twardym oporem części społeczeństwa. Dwa lata później polityk SPD przegrał wybory parlamentarne i musiał oddać władzę.

Tagi: świat, niemcy, polityka, dyplomacja, organizacje, pap, francja, ue, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2017

marcinCi ludzie są zwykłymi parobkami Sorosa i spółki i realizują odgórny plan jednego mulikulturowego Państwa Europejskiego w tak bezczelny sposób, że … Czytaj całość

16-09-2017

robertTWORZENIE NOWYCH STANOWISK DO BRANIA PIENIĘDZY TO ONA POTRAFI I JEJ MOCODAWCY

16-09-2017

wertTa DDR-owka baba powinna być odsunięta od władzy ona zabija Europę i Europejczyków

Rozwiń komentarze (55)