Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Niemcy chcą bardziej pomagać uchodźcom. Merkel obiecuje 50 mln euro

Niemcy chcą bardziej pomagać uchodźcom. Merkel obiecuje 50 mln euro

Kanclerz Angela Merkel Fot. www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0)
Kanclerz Angela Merkel

- Na waszą działalność nie może zabraknąć pieniędzy - w ten sposób Angela Merkel, kanclerz Niemiec, zwróciła się w piątek do wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR) i dyrektora Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). I obiecała wsparcie do 50 mln euro.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w piątek po spotkaniu z komisarzem Filippo Grandim i dyrektorem Williamem Lacy Swingiem zwiększenie niemieckiej pomocy. Chodzi o kwotę maksymalnie 50 mln euro.

Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że Europa ponosi odpowiedzialność za warunki, w jakich przebywają migranci, którzy zostali zatrzymani przez libijską straż przybrzeżną przy próbie przedostania się do Europy i skierowani do obozów na terenie Libii.

- Musimy zagwarantować im humanitarne standardy pobytu - powiedziała Merkel. I dodała, że właśnie wysoki komisarz ONZ oraz dyrektor IOM o to się troszczą.

Zobacz też: Uchodźcy z Syrii w Libanie


Merkel opowiedziała się za zawarciem w przyszłości umowy z Libią na wzór obowiązującego od ponad roku porozumienia z Turcją. Ankara zobowiązała się do przyjmowania od Grecji nielegalnych migrantów, natomiast UE wyraziła zgodę na przyjmowanie w zamian takiej samej liczby uchodźców mających szanse na otrzymanie azylu. Merkel zastrzegła, że w przeciwieństwie do Turcji rząd libijski nie panuje nad całym terytorium kraju.

Grandi zaapelował do krajów UE o uzgodnienie jednolitej polityki migracyjnej.

- Europa powinna mówić w tej sprawie jednym głosem - powiedział wysoki komisarz ONZ. Zaproponował zwiększenie europejskiego kontyngentu uchodźców wymagających ochrony z 20 tys. do 40 tys. osób.

Swing podziękował Merkel za "odważną i wizjonerską" decyzję o udzieleniu pomocy uchodźcom i migrantom, którzy w minionych trzech latach dotarli do Niemiec.

- Niemcy są najbardziej wielkodusznym krajem, jeśli chodzi o postępowanie z uchodźcami" - powiedział szef IOM. - Niemcy mogą być dumni ze swojego rządu" - dodał.

pap, niemcy, onz, organizacje, dyplomacja, świat, migracja, ludność
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Aleksandra
2017-08-14 13:25
Toć to strzał w kolano!
Krzysztof
2017-08-14 10:03
W artykule jest kardynalny błąd! ? czy szkopska manipulacja ? Chęć wprowadzenia w obieg nieprawdziwego pojęcia? To nie uchodźcy ,to emigranci ekonomiczni ! Jakim prawem Szkopy na terenie Polski prowadzą dywersje ? Dlaczego nasze służby nie reagują zdecydowanie ? Chcą kłamać prowadzić dywersje ,zamknąć ich portal i wyjazd z Polski , blokować ich stronę internetową !
Konrad
2017-08-13 22:24
Pracuję z nimi na codzień. W tej chwili na Lesbos w Grecji. Przyjedz tu polski SS-manie. Nauczysz się człowieczeńszwa.
Pokaż wszystkie komentarze (282)