Notowania

Niemcy chcą bardziej pomagać uchodźcom. Merkel obiecuje 50 mln euro

- Na waszą działalność nie może zabraknąć pieniędzy - w ten sposób Angela Merkel, kanclerz Niemiec, zwróciła się w piątek do wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR) i dyrektora Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). I obiecała wsparcie do 50 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))
Kanclerz Angela Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w piątek po spotkaniu z komisarzem Filippo Grandim i dyrektorem Williamem Lacy Swingiem zwiększenie niemieckiej pomocy. Chodzi o kwotę maksymalnie 50 mln euro.

Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że Europa ponosi odpowiedzialność za warunki, w jakich przebywają migranci, którzy zostali zatrzymani przez libijską straż przybrzeżną przy próbie przedostania się do Europy i skierowani do obozów na terenie Libii.

- Musimy zagwarantować im humanitarne standardy pobytu - powiedziała Merkel. I dodała, że właśnie wysoki komisarz ONZ oraz dyrektor IOM o to się troszczą.

Zobacz też: Uchodźcy z Syrii w Libanie

Merkel opowiedziała się za zawarciem w przyszłości umowy z Libią na wzór obowiązującego od ponad roku porozumienia z Turcją. Ankara zobowiązała się do przyjmowania od Grecji nielegalnych migrantów, natomiast UE wyraziła zgodę na przyjmowanie w zamian takiej samej liczby uchodźców mających szanse na otrzymanie azylu. Merkel zastrzegła, że w przeciwieństwie do Turcji rząd libijski nie panuje nad całym terytorium kraju.

Grandi zaapelował do krajów UE o uzgodnienie jednolitej polityki migracyjnej.

- Europa powinna mówić w tej sprawie jednym głosem - powiedział wysoki komisarz ONZ. Zaproponował zwiększenie europejskiego kontyngentu uchodźców wymagających ochrony z 20 tys. do 40 tys. osób.

Swing podziękował Merkel za "odważną i wizjonerską" decyzję o udzieleniu pomocy uchodźcom i migrantom, którzy w minionych trzech latach dotarli do Niemiec.

- Niemcy są najbardziej wielkodusznym krajem, jeśli chodzi o postępowanie z uchodźcami" - powiedział szef IOM. - Niemcy mogą być dumni ze swojego rządu" - dodał.

Tagi: angela merkel, świat, niemcy, ludność, migracja, dyplomacja, organizacje, pap, onz, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2017

NiemiecMerkel ty chyba powinnas się leczyć bo straciłaś kontakt z rzeczywistością!!!

11-08-2017

jolkabrawo pani Merkel, brawo, niemcy sa dzisiaj wspanialym narodem, w przeciwienstwie do polakow, ktorzy okazali sie rasistami, nacjonalistami i tchorzami

11-08-2017

kkkkkraje afrykanskie , ludnosc afrykanska to inna mentalnosc, nie do pogodzenia z naszymi standardami, ...ci ludzie nie przyswoili i nie przyswoja zasad … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (289)