Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Niemcy chcą bardziej pomagać uchodźcom. Merkel obiecuje 50 mln euro

289
Podziel się:

- Na waszą działalność nie może zabraknąć pieniędzy - w ten sposób Angela Merkel, kanclerz Niemiec, zwróciła się w piątek do wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR) i dyrektora Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). I obiecała wsparcie do 50 mln euro.

Kanclerz Angela Merkel
Kanclerz Angela Merkel (www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w piątek po spotkaniu z komisarzem Filippo Grandim i dyrektorem Williamem Lacy Swingiem zwiększenie niemieckiej pomocy. Chodzi o kwotę maksymalnie 50 mln euro.

Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że Europa ponosi odpowiedzialność za warunki, w jakich przebywają migranci, którzy zostali zatrzymani przez libijską straż przybrzeżną przy próbie przedostania się do Europy i skierowani do obozów na terenie Libii.

- Musimy zagwarantować im humanitarne standardy pobytu - powiedziała Merkel. I dodała, że właśnie wysoki komisarz ONZ oraz dyrektor IOM o to się troszczą.

Zobacz także: Zobacz też: Uchodźcy z Syrii w Libanie

Merkel opowiedziała się za zawarciem w przyszłości umowy z Libią na wzór obowiązującego od ponad roku porozumienia z Turcją. Ankara zobowiązała się do przyjmowania od Grecji nielegalnych migrantów, natomiast UE wyraziła zgodę na przyjmowanie w zamian takiej samej liczby uchodźców mających szanse na otrzymanie azylu. Merkel zastrzegła, że w przeciwieństwie do Turcji rząd libijski nie panuje nad całym terytorium kraju.

Grandi zaapelował do krajów UE o uzgodnienie jednolitej polityki migracyjnej.

- Europa powinna mówić w tej sprawie jednym głosem - powiedział wysoki komisarz ONZ. Zaproponował zwiększenie europejskiego kontyngentu uchodźców wymagających ochrony z 20 tys. do 40 tys. osób.

Swing podziękował Merkel za "odważną i wizjonerską" decyzję o udzieleniu pomocy uchodźcom i migrantom, którzy w minionych trzech latach dotarli do Niemiec.

- Niemcy są najbardziej wielkodusznym krajem, jeśli chodzi o postępowanie z uchodźcami" - powiedział szef IOM. - Niemcy mogą być dumni ze swojego rządu" - dodał.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(289)
em231
6 lat temu
jak powiedziala przyjmie jeszcze i wciagu 4 lat bedzie koniec Europy a cala ue opusci Europe i beda sie smiac
Karol
6 lat temu
To jest kropla w morzu przy kontynuowaniu działalności organizacji Todt. Nie czarujmy się Niemcy mają w tym tradycje.
Obdartuseurop...
6 lat temu
Co to jest 50 milionow w porownaniu do 30 miliardow jakie kosztowali uchodzcy RFN za ubiegly rok.
Janusz
6 lat temu
Co ją opętało ?
Polka
6 lat temu
Kobieto chcesz pomagoć uchodżcom , to jedż do Syrii , Rozum to ma w czterech literach. Już widać ,że nie zmądrzeje . Weś ich do roboty , a nie dawać kasę im za darmo .
...
Następna strona