Notowania

nawa
01.11.2017 16:54

Rządowa agencja nadzorowana przez Gowina działa od miesiąca. W rok wyda 130 mln zł

W pierwszym roku działania nowa rządowa agencja spróbuje za 130 mln zł przekonać polskich naukowców, którzy pracują poza granicami, by wrócili do Polski. Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, która podlega wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi powołano m.in. w tym celu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Jarosław Gowin jako minister szkolnictwa wyższego nadzoruje działania NAWA

Program "Polskie Powroty” ma być sztandarową akcją NAWA w przyszłym roku. Za 130 mln zł agencja spróbuje przekonać młodych naukowców do tego, by wrócili pracować do Polski. W ocenie Łukasza Wojdygi, dyrektora nowo powołanej instytucji, to "bardzo dużo pieniędzy na pierwszy rok”.

W sprawie wydatków w kolejnych latach dyrektor nie chciał mówić szczegółowo, ale zapewnił, że Jarosław Gowin jest otwarty na propozycje środowiska naukowego. - Podczas wręczenia nominacji członkom Rady Agencji mówił o tym, że w kolejnych latach budżet będzie zwiększany - dodał. - W pełni wierzę w to, że budżet Agencji będzie znacząco wzrastał wraz z pierwszymi rezultatami naszych programów oraz z pojawiającymi się potrzebami środowiska naukowego - ocenił dyrektor.

Zobacz też, jak wyglądały polityczne sojusze urzędującego wicepremiera:

Czym jest NAWA?

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła swoją działalność 1 października. 29 dni później powołano jej Radę, która ma wskazywać kierunku działania i opiniować sprawozdania i dokonywać ocen wykonania planów. - Na pierwszy okres działalności Agencji staraliśmy się przygotować na tyle interesującą ofertę, żeby każdy segment polskiego świata akademickiego coś dla siebie znalazł – powiedział w rozmowie z PAP po miesiącu działania dyrektor NAWA Łukasz Wojdyga,

- Wychodzę z założenia, że pierwsze dwa-trzy lata będą dla nas w pewnym sensie pilotażem, okresem próbnym. Choć tworzone przez nas programy były konsultowane ze środowiskiem, może się oczywiście okazać, że nie będzie oczekiwanego zainteresowania niektórymi z nich. Dlatego właśnie staramy się w tym pierwszym okresie iść szerokim frontem. Wszelkie uszczegółowienia oferty, np. dziedzinowe lub geograficzne, wyjdą nam w pewnym momencie naturalnie - stwierdził.

25 programów

Na pierwszym posiedzeniu Rady NAWA do zaopiniowania przedstawiono łącznie 25 programów w pięciu obszarach działalności Agencji. Plan sięga 2020 r. 14 spośród programów ma być ogłoszonych w 2018 r. Jednak już teraz wiadomo, że głównym celem w roku 2018 będzie program „Polskie Powroty”, który skierowany jest do polskich naukowców pracujących za granicą. - Chcemy ich przekonać, aby kontynuowały swoje badania w Polsce: w polskich instytucjach, wykorzystując polski sprzęt laboratoryjny, korzystając w Polsce ze stworzonej sieci kontaktów naukowych - mówił Wojdyga.

Tagi: nawa, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-11-2017

WERTBYL W PISIE CZAS MARNOTRASTWA- TERAZ CZAS ZLODZIEJSTWA !!!

02-11-2017

sklaveByłem święcie przekonany że więcej jak było za Tuska, nie można już okradać Polaków. Myliłem się, nie doceniłem PiSowców. Oni są kilka razy … Czytaj całość

01-11-2017

grzegorzŻadne wydane pieniądze nie sprowadzą ludzi świata nauki do polski. Tylko realne zarobki mogą tego dokonać. Jeśli pan Gowin myśli inaczej, to znaczy, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)