Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rekordowa nadwyżka Niemiec w handlu zagranicznym. KE bije na alarm

Rekordowa nadwyżka Niemiec w handlu zagranicznym. KE bije na alarm

Fot. www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0)

Niemcy wyeksportowały w 2016 roku towary o wartości 1,2 biliona euro, wygospodarowując rekordową nadwyżkę. Zdaniem Komisji Europejskiej wyniki niemieckiego handlu stanowią zagrożenie dla strefy euro.

Niemiecki Federalny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że w zeszłym roku Niemcy wyeksportowały towary o wartości 1 biliona 207,5 miliardów euro, a wartość importu wyniosła 954,6 miliardów euro.

Nadwyżka w handlu zagranicznym osiągnęła tym samym rekordowy poziom 252,9 miliardów euro. To trzeci z rzędu rekordowy rok dla niemieckiego handlu zagranicznego. W 2015 roku nadwyżka wyniosła 244,3 miliardów euro. W porównaniu z rokiem 2015 eksport wzrósł o 1,2 proc., a import o 0,6 proc. - podali niemieccy statystycy.

- Duża i trwała nadwyżka w bilansie płatniczym prowadzi do ekonomicznej nierównowagi - powiedziała rzeczniczka KE, cytowana przez agencję dpa. - Nadwyżka wpływa negatywnie na wzrost w strefie euro - zaznaczyła, przypominając, że KE sugerowała pod koniec ubiegłego roku, by Berlin wykorzystał wygospodarowane środki w większym stopniu na inwestycje w kraju. Takie decyzje przyczyniłyby się do wzrostu gospodarczego w Niemczech i do gospodarczej sanacji strefy euro - wyjaśniła rzeczniczka.

Francja i inne państwa wzywają Niemcy do zwiększenia inwestycji we własnym kraju. Doradca nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, Peter Navarro, zarzucił Niemcom, że wykorzystując sztucznie zaniżony kurs euro, zapewniają sobie w sposób nieuczciwy korzyści w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec są inne kraje UE. Do państw Wspólnoty Niemcy wyeksportowały towary za 707,9 mld euro (wzrost o 2,2 proc.), a importowały za 632,5 mld euro (wzrost o 1,8 proc.).

Nadwyżka w bilansie płatniczym, który oprócz wymiany towarów i usług, uwzględnia także odsetki i płace, wzrosła do 266 mld euro.

Z Berlina Jacek Lepiarz

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Janek
2018-04-16 08:39
To świadczy o mądrości niemieckich elit politycznych i gospodarczych a nie polskich które zajmują się tylko Trupami politycznymi od rana do wieczora przez 365 dni w roku.
max
2017-02-12 09:46
to ja juz nie rozumiem.. nadwyzka zle a zadluzanie kraju tez zle to jak i co jest cacy?
NIEDONEK
2017-02-10 17:01
Przecież po to została stworzona Unia nie europejska a niemiecka. Polska jest tylko podwykonawcą dzięki fałszywym solidarnościowcom i nie jest w stanie bogacić się jak Niemcy chociaż propaganda mówi o doganianiu Niemiec . Niemcy coraz bardziej się stają się niedoscigli . Może PiS coś zmieni nie Tusk z PO .
Pokaż wszystkie komentarze (12)