Notowania

Rekordowa nadwyżka Niemiec w handlu zagranicznym. KE bije na alarm

Niemcy wyeksportowały w 2016 roku towary o wartości 1,2 biliona euro, wygospodarowując rekordową nadwyżkę. Zdaniem Komisji Europejskiej wyniki niemieckiego handlu stanowią zagrożenie dla strefy euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))

Niemiecki Federalny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że w zeszłym roku Niemcy wyeksportowały towary o wartości 1 biliona 207,5 miliardów euro, a wartość importu wyniosła 954,6 miliardów euro.

Nadwyżka w handlu zagranicznym osiągnęła tym samym rekordowy poziom 252,9 miliardów euro. To trzeci z rzędu rekordowy rok dla niemieckiego handlu zagranicznego. W 2015 roku nadwyżka wyniosła 244,3 miliardów euro. W porównaniu z rokiem 2015 eksport wzrósł o 1,2 proc., a import o 0,6 proc. - podali niemieccy statystycy.

- Duża i trwała nadwyżka w bilansie płatniczym prowadzi do ekonomicznej nierównowagi - powiedziała rzeczniczka KE, cytowana przez agencję dpa. - Nadwyżka wpływa negatywnie na wzrost w strefie euro - zaznaczyła, przypominając, że KE sugerowała pod koniec ubiegłego roku, by Berlin wykorzystał wygospodarowane środki w większym stopniu na inwestycje w kraju. Takie decyzje przyczyniłyby się do wzrostu gospodarczego w Niemczech i do gospodarczej sanacji strefy euro - wyjaśniła rzeczniczka.

Francja i inne państwa wzywają Niemcy do zwiększenia inwestycji we własnym kraju. Doradca nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, Peter Navarro, zarzucił Niemcom, że wykorzystując sztucznie zaniżony kurs euro, zapewniają sobie w sposób nieuczciwy korzyści w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec są inne kraje UE. Do państw Wspólnoty Niemcy wyeksportowały towary za 707,9 mld euro (wzrost o 2,2 proc.), a importowały za 632,5 mld euro (wzrost o 1,8 proc.).

Nadwyżka w bilansie płatniczym, który oprócz wymiany towarów i usług, uwzględnia także odsetki i płace, wzrosła do 266 mld euro.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Tagi: niemcy, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-02-2017

KarolTak wygląda prawdziwa gospodarka panie Morawiecki! 266 miliardów euro nadwyżki! To około 1 bilion 144 miliardy złotych !!! Jak się ma do polskiego … Czytaj całość

09-02-2017

MakA Polacy w tym czasie z wypiekami na twarzy śledzą wojnę Hutu z Tutsi. Gratulacje.

09-02-2017

ksnkTylko się cieszyć i uczyć się !

Rozwiń komentarze (12)