Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Bank Nordea planuje przenieść główną siedzibę. Chce uniknąć podwyższonej składki

4
Podziel się:

Szwedzki Bank Nordea planuje przenieść swoją główną siedzibę w Sztokholmie do Kopenhagi lub Helsinek. Powodem jest chęć uniknięcia płacenia podwyższonej składki na bankowy fundusz gwarancyjny.

Bank Nordea planuje przenieść główną siedzibę. Chce uniknąć podwyższonej składki
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Szwedzki Bank Nordea planuje przenieść swoją główną siedzibę w Sztokholmie do Kopenhagi lub Helsinek. Powodem jest chęć uniknięcia płacenia podwyższonej składki na bankowy fundusz gwarancyjny - pisze gazeta "Svenska Dagbladet".

Według szwedzkiego dziennika, pomysł przeniesienia głównej siedziby banku ze Szwecji do innego kraju był dyskutowany już w marcu. Prezes Nordea Bjoern Wahlroos stwierdził wtedy, że planowana przez rząd podwyżka składki ostrożnościowej będzie oznaczała dla banku wzrost kosztów o 5 miliardów koron, czyli ponad 2 miliardy złotych.

Decyzja o przeniesieniu siedziby banku jest - według źródeł, na które powołuje się gazeta - podjęta i ma być oficjalnie ogłoszona przez zarząd Nordea 30 maja. Jedynie wycofanie się rządu z zapowiadanej podwyżki składki na bankowy fundusz gwarancyjny mogłoby spowodować zmianę decyzji władz banku - dodaje informator gazety.

Na to się jednak nie zanosi, bowiem ostatnie wypowiedzi szwedzkiej minister finansów Magdaleny Andersson powodują, że wycofanie się z planów rządu będzie raczej niemożliwe. Minister komentując medialne doniesienia o możliwym przeniesieniu siedziby banku powiedziała, że taka decyzja w przypadku bankowego krachu zmniejszy ryzyko finansowe szwedzkich podatników oraz że wszystkie banki poradzą sobie z podwyższoną opłatą na rzez bankowego funduszu gwarancyjnego.

Nordea Bank powstał w 2000 roku po połączeniu kilku banków skandynawskich. Jest największym skandynawskim bankiem notowanym na giełdach papierów wartościowych w Sztokholmie, Helsinkach i Kopenhadze.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
cvq
7 lat temu
Szwedom też zaczyna brakować na imigrant+
xyz
7 lat temu
Są inni krajowi producenci, którzy lepiej wykonują swój tabor od Pesy. Pesa nie jest pępkiem świata, ani Polski. Wielu z Was łyka propagandę o tym, że Dart to taki super skład, "polskie pendolino". Sratatata. Zapytajcie np. pasażerów z odcinka Warszawa - Łódź jak często zamiast Dartów mają składy wagonowe, bo akurat Dart się popsuł i nie ma sprawnych Dartów na zamianę. Jak często stali w Darcie w polu. A potem Pesa podaje coraz bardziej wymyślne przyczyny defektów swoich sprzętów - a to tory były złe, a to paliwo było złe, a to dzikie zwierzęta były złe, a to maszyniści jeździć nie potrafią. Przychodzi potem taki serwis na skład, nie dochodzi w ogóle czemu jakaś usterka wystąpiła w celu poprawienia błędnego działania. Robią reset i tyle. Albo stwierdzają, że na postoju usterka nie występuje. I potem bujaj się człowieku z tym sprzętem, który zdaniem serwisu jest przecież sprawny. A to, że stanie zaraz w polu...
Biernacki
7 lat temu
Nie kupienie Polskiego Pendolino z Pesy jest jawna zdrada interesow Polski, Polakow, pracownikow PESY i Polskiego Rzadu! PROPONUJE WYMIANE DYREKTOROW Z PKP...ULEGAJA LOBBISTOM INNYCH INTERESOW - ZA DUZE PIENIADZE..WYMIENIC KADRE RZADZACA PKP!
nts
7 lat temu
Biedni socjaliści, w ten oto sposób zawsze zaczyna im brakować cudzych pieniędzy na wspieranie i ochranianie obywateli