Notowania

słowenia
04.08.2015 06:15

Oddłużenie najuboższych. Słowenia zamierza częściowo umorzyć długi ubogim obywatelom

O skali umorzenia mają decydować sami wierzyciele. Tylko władze skarbowe ustaliły górną granicę rezygnowania ze swych roszczeń na 50 euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Simon Bramwell/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Około 100 tys. ludzi kwalifikuje się do programu redukcji długów ogłoszonego w poniedziałek z inicjatywy ministerstwa pracy Słowenii. Najubożsi obywatele mogą składać wnioski o umorzenie części swego prywatnego zadłużenia związanego z opłatami m.in. za prąd, wodę i ogrzewanie.

Zgodnie z uchwaloną niecałe dwa tygodnie temu przez słoweński parlament ustawą program dotyczy osób, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne z tytułu długów zaciągniętych przed rokiem 2014. Niedostępny jest natomiast dla dłużników, którzy ogłosili swą upadłość konsumencką. Umorzenie będzie aktem jednorazowym, bez możliwości jego powtórzenia.

Spośród wierzycieli w programie biorą udział urzędy skarbowe i inne instytucje państwowe, a także na zasadzie dobrowolności około 30 przedsiębiorstw, w tym dostawcy energii, firmy zaopatrzeniowe, banki i towarzystwa ubezpieczeń. Do akcji przyłączyło się również ponad 35 miast i gmin, w tym największe słoweńskie miasta jak Lublana i Maribor.

Umorzenie obejmie opłaty za prąd, wodę i ogrzewanie, za pobyt dziecka w przedszkolu i za posiłki w stołówkach szkolnych, a ponadto na przykład składki za dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Banki zadeklarowały już gotowość anulowania należności za prowadzenie konta i inne usługi, ale zaległości kredytowe pozostaną w mocy.

O skali umorzenia mają decydować sami wierzyciele. Tylko władze skarbowe ustaliły górną granicę rezygnowania ze swych roszczeń na 50 euro.

Tagi: słowenia, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz