Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakiet klimatyczny. Bieńkowska zadowolona z kompromisu

0
Podziel się:

Przyjęty na unijnym szczycie mechanizm niwelujący obciążenia związane z
polityką klimatyczną na kilkanaście lat zabezpiecza polską gospodarkę przed spadkiem
konkurencyjności, który mógłby nastąpić, gdyby ustalania były zbyt dotkliwe dla energetyki - ocenia
Elżbieta Bieńkowska.

Pakiet klimatyczny. Bieńkowska zadowolona z kompromisu
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Przyjęty na unijnym szczycie mechanizm niwelujący obciążenia związane z polityką klimatyczną na kilkanaście lat zabezpiecza polską gospodarkę przed spadkiem konkurencyjności, który mógłby nastąpić, gdyby ustalania były zbyt dotkliwe dla energetyki - ocenia Elżbieta Bieńkowska.

_ - Wczorajsze decyzje są dla Polski naprawdę korzystne - to jest coś, co pozwoli nam zarówno wymienić przestarzałe elektrownie, przy jednoczesnym rozłożeniu tego procesu w czasie, jak i w dość długiej perspektywie przestawić się na to, co zamierza UE _ - powiedziała w piątek w Sosnowcu PAP Bieńkowska, która z początkiem listopada obejmie funkcję komisarza UE ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

W nocy przywódcy państw UE uzgodnili W Brukseli, że Unia ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. względem roku 1990. Mniej zamożne kraje UE, w tym Polska, będą mniej obciążone kosztami ambitnej polityki klimatycznej. Polsce udało się m.in. wynegocjować utrzymanie systemu darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla sektora elektroenergetycznego na poziomie 40 proc. do 2030 r.

Bieńkowska skomentowała, że podjęte decyzje godzą unijne cele klimatyczne z mechanizmem niwelującym ich skutki dla grupy państw - w tym Polski._ - Z jednej strony jest to decyzja o tym, że redukujemy emisję CO2, ale jednak w sposób bardzo rozciągnięty w czasie, z drugiej - robimy to z pewnymi finansowymi udogodnieniami dla tych krajów, które są w takiej sytuacji jak Polska _ - wskazała.

Podkreśliła, że każdy kraj UE ma prawo do tworzenia własnego miksu energetycznego, gdzie jest miejsce zarówno na węgiel kamienny, jak i brunatny. _ Natomiast trzeba również rzeczywiście myśleć o środowisku w długiej perspektywie czasowej _ - powiedziała Bieńkowska, przypominając, że także polskie zasoby węgla stopniowo kurczą się, natomiast budowane obecnie elektrownie węglowe stosują nowoczesne, niskoemisyjne technologie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/205/m324557.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polityka-klimatyczna-unia-zadecydowala,253,0,1645053.html) *Unia zadecydowała: Ograniczy emisje CO2. Co wywalczyła Kopacz? * Bez takiej klauzuli byłby trudno powstrzymać podwyżkę cen energii elektrycznej w Polsce.
Komisarz przypomniała, że w UE wszystkie decyzje muszą zapadać na zasadzie konsensusu, a to oznacza szukanie kompromisu i uwzględnianie postulatów wszystkich członków wspólnoty.

_ - Są pewne kraje, dla których sprawy środowiskowe są niezwykle ważne; natomiast są też kraje takie jak Polska, dla których sprawy środowiskowe są być może tak samo ważne, ale które startowały z innego poziomu, mają inny miks energetyczny - ich zdanie też musi być brane pod uwagę _ - powiedziała Bieńkowska, oceniając, że podjęte w Brukseli decyzje są przykładem takiego konsensusu.

Według niej _ największa praca _, która doprowadziła do przyjęcia korzystnych dla Polski rozwiązań, została wykonana przed brukselskim szczytem. Oceniła, że podjęte decyzje powinny dobrze przysłużyć się wzmacnianiu konkurencyjności gospodarki.

_ - Trzeba myśleć o tym, że jeżeli zrobilibyśmy to (zobowiązanie do głębszej redukcji emisji CO2 - PAP) nagle i gwałtownie, to gospodarka europejska stałaby się zupełnie niekonkurencyjna w stosunku do największych gospodarek - obu Ameryk i Azji _ -powiedziała.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/m323933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pakiet-klimatyczny-i-ukraina-tematem-rozmow,143,0,1640847.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) W tej kwestii Cameron może poprzeć Polaków Konkretne postulaty Polski spotkały się ze zrozumieniem strony brytyjskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m318820.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szczyt-ue-z-wicepremierem-piechocinskim,98,0,1637986.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Piechociński weźmie udział w szczycie UE Premier Kopacz chce mieć na szczycie unijnym "pełną reprezentację merytoryczną i polityczną".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/m323906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ewa-kopacz-na-szczycie-w-mediolanie,176,0,1640624.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ewa Kopacz zapobiegnie podwyżce cen energii? Sprawdź, czy udało się coś załatwić w sprawie pakietu klimatycznego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)