Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piechociński komentuje zamieszanie wokół franka szwajcarskiego

0
Podziel się:

Niestabilny frank może pomóc polskim firmom, a osłabienie złotówki może spowodować większy eksport.

Piechociński komentuje zamieszanie wokół franka szwajcarskiego
(PAP/Leszek Szymański)

Wicepremier Janusz Piechociński ocenia, że drogi frank nie jest korzystny dla szwajcarskiej gospodarki. Od wczoraj kurs helweckiej waluty skoczył w stosunku do złotego o blisko 20 procent, a czasami nawet więcej.
Stało się tak po informacji, że szwajcarski bank centralny nie będzie już bronił swojej waluty.

Minister gospodarki zwraca uwagę, że uderzy to w eksport tego kraju i
przypomina, że Szwajcaria dużo towarów sprzedaje za granicę. Dlatego spodziewa
się, że gospodarka tego kraju bardzo szybko wymusi na banku centralnym określone działania.

Janusz Piechociński ocenia, że dziś sytuacja wygląda spokojniej niż wczoraj.
W Polsce blisko 530 tysięcy osób ma kredyty we frankach szwajcarskich.

Po wczorajszej decyzji banku centralnego Szwajcarii raty poszły w górę o blisko 20 procent, czasami nawet więcej. Należą one do najlepiej spłacanych zobowiązań.

Niestabilny frank może pomóc polskim firmom

Niestabilny kurs franka szwajcarskiego nie jest zagrożeniem dla handlu żywnością. - _ Może nawet pomóc polskim firmom _ - uważa Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Osłabienie złotówki względem franka może spowodować większy eksport. _ W tych warunkach jest to po prostu bardziej dochodowe _ - wyjaśnia ekspert. Za wysłany towar dostawca otrzymuje bowiem więcej złotówek. Jednocześnie umacnia się pozycja naszych firm na rodzimym rynku, gdyż wysyłanie do Polski staje się droższe.

Andrzej Gantner przypomina jednak, że Szwajcaria nie jest w czołówce importerów z Polski i Unii Europejskiej. Spowodowane jest to systemem ceł obowiązującym w tym kraju. Z drugiej strony, wzrost franka i potencjalnie większy zysk dla dostawców może spowodować zwiększenie zainteresowania tym krajem na arenie międzynarodowej.

Zaniepokojeni wzrostem kursu szwajcarskiej waluty mogą być za to posiadacze kredytów rolniczych.

Wczoraj Bank Centralny Szwajcarii zniósł minimalny kurs wymiany franka. Reakcja rynków była natychmiastowa. W szczytowym momencie kurs wymiany osiągnął 5,19 złotego. Obecnie utrzymuje się w okolicach 4, 25 złotego.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/m303442.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/nowe-banknoty---lepsze-zabezpieczenia,166,0,1511846.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowe banknoty - lepsze zabezpieczenia Narodowy Bank Polski zdecydował się na wypuszczenie nowych banknotów, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Jest to pierwsza tako zmiana od przeszło 19 lat. Nowe zabezpieczenia banknotach Dziś 7 kwietnia 2014 roku NBP wprowadza do obiegu nowe banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami. Same zmiany dla przeciętnego użytkownika nie będą bardzo widoczne, gdyż szata graficzna banknotów nie ulegnie zmianie. Najwidoczniejszą ...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/m331710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemiecka-prasa-o-kursie-franka-ta-decyzja,52,0,1694516.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niemcy zszokowane decyzją o franku Decyzja narodowego banku Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka to temat z pierwszych stron gazet w Niemczech.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m331373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nbp-komentuje-zamieszanie-wokol-franka-zloty,134,0,1694086.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NBP komentuje zamieszanie wokół franka. Złoty stabilny, ale... Decyzja szwajcarskiego banku centralnego uderza w kredytobiorców zadłużonych w szwajcarskiej walucie. KNF wskazuje kolejne zagrożenie.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)