Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po wyborach w Grecji. Hollande: Ateny muszą dotrzymać zobowiązań wobec wierzycieli

0
Podziel się:

- Grecja jest w strefie euro, Grecja chce zostać w strefie euro i w niej zostanie - oświadczył francuski prezydent.

Po wyborach w Grecji. Hollande: Ateny muszą dotrzymać zobowiązań wobec wierzycieli
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Prezydent Francji Francois Hollande podkreślił w poniedziałek, że Ateny muszą dotrzymać zobowiązań podjętych wobec wierzycieli z UE i MFW. Hollande wypowiadał się dzień po zwycięstwie wyborczym w Grecji lewicowej, populistycznej SYRIZ-y.

_ - Grecja jest w strefie euro, Grecja chce zostać w strefie euro i w niej zostanie _ - oświadczył socjalistyczny prezydent.

Zapytany o formułowane przez zaprzysiężonego w poniedziałek na premiera Aleksisa Ciprasa wnioski o restrukturyzację greckiego zadłużenia, Hollande przywołał dwie zasady: _ solidarności i odpowiedzialności _. _ - Na bazie tych dwóch zasad będziemy prowadzić rozmowy _ z nowym greckim rządem - dodał, zapewniając, że Francja będzie uczestniczyła w tym procesie _ w duchu europejskim _.

Hollande zaznaczył, że _ zobowiązania zostały podjęte i muszą być dotrzymane _ przez Grecję. Jak dodał, Francja już _ uczestniczyła finansowo w wysiłkach _ na rzecz Aten.

Wcześniej w rozmowie telefonicznej Hollande zaprosił Ciprasa do _ niezwłocznego złożenia wizyty w Paryżu _.

W wieczór wyborczy, w niedzielę, Cipras kolejny raz zapowiedział zakończenie polityki oszczędności w Grecji i domagał się restrukturyzacji greckiego długu, sięgającego 180 proc. PKB.

Zadłużenie Grecji wynosi 321,7 mld euro, z czego 240 mld stanowi pomoc finansowa udzielona Atenom w latach 2010-14 na ratowanie greckiej gospodarki przed bankructwem. Obecny program pomocowy UE, w ramach którego Grecja powinna otrzymać jeszcze 1,8 mld euro, wygasa z końcem lutego.

Aby Ateny mogły otrzymać te fundusze, konieczne jest porozumienie z negocjatorami z trojki (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska)
. Nie udało się go osiągnąć w grudniu, ponieważ grecki rząd nie zgodził się na wprowadzanie dalszych oszczędności.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m331375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wybory-w-grecji-mfw-gotow-kontynuowac,17,0,1700369.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce nasilić dialog z Grecją
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m332633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory-w-grecji-co-zmiana-rzadow-oznacza-dla,118,0,1699702.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest koalicja rządowa w Grecji. Co to oznacza dla strefy euro?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m279219.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/politycy-obawiaja-sie-triumfu-syrizy-w-grecji,62,0,1699646.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obawy wobec populistów w Grecji. Skutki...
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/28/m332572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wybory-w-grecji-eksperci-ta-partia-mialaby,61,0,1699389.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ta partia to najlepszy wybór dla Grecji?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)