Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inny skład w Polsce, inny w Niemczech? Parlament Europejski walczy z podwójnymi standardami

Inny skład w Polsce, inny w Niemczech? Parlament Europejski walczy z podwójnymi standardami

Europarlament chce skuteczniejszej walki z "podwójnymi standardami" producentów Fot. Parlament Europejski/Flickr
Europarlament chce skuteczniejszej walki z "podwójnymi standardami" producentów
Parlament Europejski chce skończyć z "podwójnymi standardami" produktów w różnych krajach UE. Posłowie chcą, by sprzedawanie tych samych produktów o różnych składach było możliwe tylko w szczególnych przypadkach.
- Firmy nie powinny zmieniać składów produktów dla poszczególnych krajów, jeżeli zachowują tę samą markę i podobne opakowania - to jedno z zaleceń, które przegłosował europarlament. W niewiążącej rezolucji są jednak i i inne zalecenia oraz propozycje. Parlament chce na przykład lepszej i ściślejszej współpracy transgranicznej oraz wymiany danych na temat produktów o "podwójnych standardach" i nieuczciwych praktyk między krajowymi instytucjami, stowarzyszeniami konsumentów oraz Komisją Europejską - podaje PAP.

Czytaj też: Żywność w Polsce gorsza od tej w Niemczech

Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom. Zobacz wideo:


Europosłowie zagłosowali też za wprowadzeniem wspólnej metodologii testowania produktów. Dane z testów miałyby trafiać do bazy danych o produktach, sprzedawanych w Unii. To ma pomóc wychwycić produkty o "podwójnych standardach". Posłowie chcą by baza powstała i została przeanalizowana "nie później niż do końca 2018 roku”.

- Podwójne normy jakości produktów sprzedawanych pod tą samą marką są dyskryminujące i nie spełniają oczekiwań konsumentów - to jeden z zapisów przegłosowanej właśnie rezolucji. - Firmy mogą sprzedawać towary o różnym składzie w UE tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione "specyficznymi czynnikami" - podkreślił Parlament Europejski. Rezolucja została przyjęta 464 głosami, przeciw było 69 deputowanych.

Testy przeprowadzone w różnych krajach Wspólnoty wykazały, że towary sprzedawane pod tą samą marką i w identycznych opakowaniach, różnią się w składem. W kwietniu Komisja Europejska zaproponowała nowelizację dyrektyw dotyczących takich praktyk producentów.
handel, parlament europejski, rezolucja
Czytaj także
Polecane galerie
abc
2018-09-14 15:50
To jest norma!!
Znajomy pracuje w fabryce kosmetyków Avon - tam również krem produkowany na Europę zachodnią ma inny skład ( lepszy!!) od takiego samego kremu produkowanego na Europę Wschodnią.
Jak do Polski i bardziej na wschód to 305 mniej substancji odżywczych, witamin, zapachu itp
hm
2018-09-14 12:24
Co za problem? zmienią najwyżej kolor opakowania np na różowy i jeszcze podniosą cenę
Hacko
2018-09-14 10:35
Polski klient ma inne gusta smakowe więc dostaje do żarcia olej palmowy zamiast słonecznikowego a do prania lubi sypać dużo proszku więc dostaje proszek słabszy z wypełniaczem. Takie są tłumaczenia wielkich korpo za sprzedaż tanich trujących bubli na rynki wschodnie.
Pokaż wszystkie komentarze (11)