Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska cukrową potęgą w UE. W ciągu roku eksport wzrósł dwukrotnie

Polska cukrową potęgą w UE. W ciągu roku eksport wzrósł dwukrotnie

W jednym sezonie w Polsce wyprodukowano 2,3 mln ton cukru Fot. Adam STASKIEWICZ
W jednym sezonie w Polsce wyprodukowano 2,3 mln ton cukru

Polska wyrasta na europejską potęgę w produkcji i sprzedaży cukru. W ciągu roku eksport wzrósł ponad dwukrotnie – donosi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Unijne tzw. kwoty na rynku cukru przestały istnieć w 2017 r. Polscy rolnicy na pełną liberalizację rynku szykowali się przez kilka lat. Przy malejącej liczbie gospodarstw uprawiających buraki, rosła powierzchnia upraw i średnia wielkość gospodarstw. W efekcie Polska pozostaje trzecim po Francji i Niemczech producentem cukru w Europie. Zaczynamy także coraz więcej sprzedawać za granicę. Tylko w ubiegłym roku wyprodukowaliśmy 2,3 mln ton cukru z czego 600 tys. ton stanowiło nadwyżkę wobec potrzeb rynku.

"W pierwszym kwartale 2018 r. za granicę wywieziono blisko 224 tys. ton cukru, ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem" – poinformował KOWR w oparciu o dane Ministerstwa Finansów. Jest także druga, mniej pozytywna, strona tego "sukcesu". Choć sprzedaż się podwoiła, to zyski wzrosły jedynie o 45 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

36 proc. wyeksportowanego z Polski cukru trafiło do państw Unii Europejskiej. Saldo handlu zagranicznego cukrem w pierwszym kwartale 2018 r. było dodatnie i wyniosło 184 tys. ton i 64 mln euro wobec 75 tys. ton i 39 mln euro w pierwszym kwartale 2017 r.

Zobacz też, czy w naturalnych lodach powinien znajdować się cukier:

 

 

eksport, kwoty cukrowe
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Mafia brukselska
2018-08-05 18:43
Jak już sprzedano za bezcen Niemcom polskie cukrownie albo zlikwidowano to nagle Bruksela uwolniła w zeszłym roku kwoty na cukier Oszustwo !!! Bruksela to mafijna organizacja która reprezentuje interesy nie obywateli czy przedsiębiorców ale wielkich koncernów i banków.
dentysta
2018-06-08 17:44
Równie dobrze można by się chwalić, że produkujemy najwięcej cyjanku na Świecie.

Już kiedyś tu czytałem, że jesteśmy światową potęgą w produkcji.... palet drewnianych.
Tylko tego, ile drzew trzeba wyciąć, już nie podano...
jkk
2018-06-08 08:00
A czyje są cukrownie ?, niemieckie.
Pokaż wszystkie komentarze (12)