Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Polski przemysł spadł z pierwszej ligi w Europie. Ale wzrost nadal wysoki

14
Podziel się:

Według danych Eurostatu polski przemysł nieco spowolnił wzrost w styczniu. Nadal jest rozpędzony, ale w pokonanym polu zostawiamy coraz mniej krajów Unii.

11. miejsce w Europie polskiego przemysłu to jedno z najsłabszych w ostatnim roku
11. miejsce w Europie polskiego przemysłu to jedno z najsłabszych w ostatnim roku (Stachnik/Reporter)

Styczeń okazał się dziewiątym z rzędu miesiącem, kiedy wzrost naszego przemysłu przekroczył sześć procent. Nie jest co prawda tak dobrze jak w grudniu, gdy wzrost był aż 7,7-procentowy, ale 6,3 proc. podane przez Eurostat za pierwszy miesiąc roku to też solidny wskaźnik.

Niestety na tle innych krajów Europy nie można już mówić o ścisłej czołówce. Wypadliśmy z pierwszej ligi. Przed nami w styczniu było co prawda tylko pięć krajów Unii, z Rumunią, Estonią i Szwecją na czele, ale dane Eurostatu są niepełne i można oczekiwać wypadnięcia z pierwszej dziesiątki. Za nami uplasowali się Niemcy.

Zobacz także: Zobacz również: Ile kosztuje kilogram polskiego eksportu? To zaledwie 1,7 euro

Uwzględniając w zestawieniu nieunijną Serbię zajęliśmy siódme miejsce w Europie. Eurostat nie podał jeszcze jednak danych dla Cypru, Czech, Słowenii i Turcji - te przyjdą z opóźnieniem. Te cztery kraje w od kilku miesięcy regularnie nas wyprzedzały i można sądzić, że w styczniu nic pod tym względem się nie zmieniło.

Gdyby umieścić je w zestawieniu, można powiedzieć, że spadliśmy z ósmego w grudniu na jedenaste miejsce w styczniu w Europie pod względem dynamiki przemysłu. Na przestrzeni ostatniego roku tak źle, albo gorzej było we wrześniu, maju i lutym ub.r.

Pocieszeniem może być fakt, że podobnie słabszy względem Europy początek roku mieliśmy i w 2016 r. Wtedy też w styczniu i lutym Europa wydawała się nas wyprzedzać we wzroście przemysłu.

Dane Eurostatu dla Polski różnią się od tego co przekazał wcześniej GUS. Według polskiego urzędu produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła w styczniu o 8,6 proc. rdr.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
cuda panie cu...
5 lata temu
Jak POmyleni rzadzili ??? to byl balsam, Polska byla nabogatszym krajem UE, Polacy zyli jak paczki w masle a teraz PiS wzial i wszystko POstrzedawal, zniszczyl a mimo to ma POnad 60 % wyborcow.
asd
5 lata temu
A co się dzieje z Holandią ?
///////
5 lata temu
brawo pis
Silka
5 lata temu
Polska Gospodarka żyje tylko z okradania Śląska i Ślązaków oraz Mazur i Kaszubskiego Pomorza ... tak jak przed wojną zyli z okradania: Ukrainy, Litwy i Białorusi. Banda polskich złodziei od sfałszowanej propagandy historycznej.
TomKs1
5 lata temu
Rumunia niedawno drastycznie obniżyła podatki i od tego czasu regularnie plasuje się w czołówkach wszystkich rankingów gospodarczych. Czy ktoś z rządu mógłby wreszcie wyciągnąć z tego wnioski?! (Żeby było jasne: nie mam na myśli tylko tego rządu - wszystkie poprzednie też nie rozumiały takich prostych zależności.)