Notowania

Polski przemysł spadł z pierwszej ligi w Europie. Ale wzrost nadal wysoki

Według danych Eurostatu polski przemysł nieco spowolnił wzrost w styczniu. Nadal jest rozpędzony, ale w pokonanym polu zostawiamy coraz mniej krajów Unii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stachnik/Reporter)
11. miejsce w Europie polskiego przemysłu to jedno z najsłabszych w ostatnim roku

Styczeń okazał się dziewiątym z rzędu miesiącem, kiedy wzrost naszego przemysłu przekroczył sześć procent. Nie jest co prawda tak dobrze jak w grudniu, gdy wzrost był aż 7,7-procentowy, ale 6,3 proc. podane przez Eurostat za pierwszy miesiąc roku to też solidny wskaźnik.

Niestety na tle innych krajów Europy nie można już mówić o ścisłej czołówce. Wypadliśmy z pierwszej ligi. Przed nami w styczniu było co prawda tylko pięć krajów Unii, z Rumunią, Estonią i Szwecją na czele, ale dane Eurostatu są niepełne i można oczekiwać wypadnięcia z pierwszej dziesiątki. Za nami uplasowali się Niemcy.

Zobacz również: Ile kosztuje kilogram polskiego eksportu? To zaledwie 1,7 euro

Uwzględniając w zestawieniu nieunijną Serbię zajęliśmy siódme miejsce w Europie. Eurostat nie podał jeszcze jednak danych dla Cypru, Czech, Słowenii i Turcji - te przyjdą z opóźnieniem. Te cztery kraje w od kilku miesięcy regularnie nas wyprzedzały i można sądzić, że w styczniu nic pod tym względem się nie zmieniło.

Gdyby umieścić je w zestawieniu, można powiedzieć, że spadliśmy z ósmego w grudniu na jedenaste miejsce w styczniu w Europie pod względem dynamiki przemysłu. Na przestrzeni ostatniego roku tak źle, albo gorzej było we wrześniu, maju i lutym ub.r.

Pocieszeniem może być fakt, że podobnie słabszy względem Europy początek roku mieliśmy i w 2016 r. Wtedy też w styczniu i lutym Europa wydawała się nas wyprzedzać we wzroście przemysłu.

Dane Eurostatu dla Polski różnią się od tego co przekazał wcześniej GUS. Według polskiego urzędu produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła w styczniu o 8,6 proc. rdr.

Tagi: polski przemysł, produkcja przemysłowa, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2018

WolnoscW Rumunii obniżyli VAT CIT i PIT i odrazu widać

14-03-2018

SoulWidocznie ludzie nie chcą już pracować za 1500pln...

15-03-2018

SilkaPolska Gospodarka żyje tylko z okradania Śląska i Ślązaków oraz Mazur i Kaszubskiego Pomorza ... tak jak przed wojną zyli z okradania: Ukrainy, Litwy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)