Notowania

pomoc dla grecji
05.10.2015 20:14

Pomoc dla Grecji. Co muszą zrobić Ateny by dostać 2 mld euro?

Aby dostać kolejne transze wsparcia Grecy muszą o 15 listopada wprowadzić wiele reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Premier Grecji Aleksis Cipras.

Ministrowie finansów państw strefy euro ustalili w poniedziałek kolejny zestaw reform, jakie ma w najbliższym czasie przeprowadzić Grecja, by otrzymać kolejną transzę środków z pakietu pomocowego. W połowie października Ateny mogą liczyć na 2 mld euro.

Aktualizacja 21.54

- W najbliższych miesiącach trzeba wykonać bardzo dużo pracy. Ważne jest zachowanie tego mocnego tempa reform - powiedział w poniedziałek w Luksemburgu szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Jak zaznaczył, to konieczne, aby Grecja mogła odzyskać zaufanie, które jest niezbędne dla ożywienia gospodarczego w tym kraju. - Uzgodniony został kolejny zestaw kamieni milowych (reform) przygotowanych przez grupę roboczą. Gdy zostaną one wdrożone - mam nadzieję, że stanie się to do połowy października - będzie odblokowana następna wypłata - 2 mld euro - podkreślił Dijsselbloem.

Jak poinformował, następny zestaw reform, których wprowadzenie ma odblokować finalną transzę 1 mld euro wsparcia pomocowego, powinien być uzgodniony jeszcze w październiku. - Poprosiliśmy instytucje i władze greckie, żeby pracowały tak szybko jak to możliwe, by zakończyć pierwszy przegląd realizacji programu pomocowego - zaznaczył szef eurogrupy.

Wskazał, że aby zakończyć przegląd konieczne będzie wdrożenie obu zestawów reform, a także wyjaśnienie sytuacji systemu emerytalnego oraz zarządzania w sektorze finansowym. Jak tłumaczył, równolegle Europejski Bank Centralny dokonuje oceny sytuacji greckich banków, tak by w listopadzie - grudniu można było przeprowadzić ich rekapitalizację.

Grecja musi do 15 listopada wprowadzić wiele reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

- Kluczem do uzdrowienia greckiej gospodarki i przywrócenia jej dostępu do rynków finansowych w pierwszej połowie roku 2017 jest restrukturyzacja długu - powiedział w poniedziałek w greckim parlamencie premier Aleksis Cipras.

Wybrany ponownie na premiera Cipras przedstawiając w parlamencie swój czteroletni plan działania oświadczył, że Ateny mają określone propozycje dotyczące restrukturyzacji długu, które przedstawią wierzycielom Grecji.

Greccy deputowani będą w środę głosowali nad wotum zaufania dla gabinetu Ciprasa; debata rozpoczęła się w poniedziałek.

Plany te zawierają takie rozwiązania jak wydłużenie okresu spłaty, zmniejszenie oprocentowania długu, a także możliwość odłożenia spłaty pożyczek, jakie kraj otrzymał w ramach pakietów pomocowych od Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Premier powiedział także, że wywiązanie się z warunków związanych pakietem pomocowym i korzystna ocena ich wdrożenia przez wierzycieli Grecji jest głównym priorytetem jego rządu; innym ważnym zadaniem jest dokapitalizowanie banków, które obciążone są toksycznymi kredytami na ponad 100 mld euro.

W niedzielę, przed debatą parlamentarną Cipras potwierdził też wolę kontynuowania reform.

Głosowanie nad wotum zaufania przewidziane jest na środę po południu. Koalicja kierowanego przez Ciprasa lewicowego ugrupowania Syriza i niewielkiej prawicowej partii Niezależni Grecy ma w 300-osobowym greckim parlamencie 155 mandatów.

Tagi: pomoc dla grecji, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz