Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla grecji
22.12.2015 21:54

Pomoc dla Grecji. EMS dał zielone światło dla kolejnej transzy pomocy

Grecja otrzyma kolejną transzę pomocy w wysokości 1 mld euro. Środki te wpłyną do budżetu Grecji i będą przeznaczone na obsługę starych długów oraz na współfinansowanie projektów unijnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP PHOTO / THEO KARANIKOS)

Grecja otrzyma kolejną transzę pomocy w wysokości 1 mld euro. Środki te wpłyną do budżetu Grecji i będą przeznaczone na obsługę starych długów oraz na współfinansowanie projektów unijnych - poinformował we wtorek zarząd Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

W ubiegłym tygodniu grecki parlament przyjął reformy dotyczące m.in. niespłacanych kredytów, zmian w systemie płac oraz prywatyzacji. Ateny zgodziły się na ambitny program prywatyzacji, opiewający na 50 mld euro, w ramach ustaleń z wierzycielami Grecji.

Program prywatyzacji jest jednym z elementów uzgodnionego w sierpniu porozumienia Grecji z międzynarodowymi wierzycielami wartości 86 mld euro, zakładającego pomoc w zamian za surowe cięcia i oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm.

Miliard euro, który obecnie otrzymuje Grecja, jest trzecią wypłatą z programu pomocowego dla tego kraju. Pierwsza pożyczka wynosząca 13 mld euro została przekazana w sierpniu na spłatę zaległych zobowiązań Aten. Pod koniec listopada EMS zdecydował o przekazaniu 2 mld euro. Grecja otrzymała też 5,4 miliarda euro na rekapitalizację banków. Za każdym razem pożyczkodawcy warunkują wypłaty wprowadzaniem szeregu reform dotyczących m.in. opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

Tagi: pomoc dla grecji, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz