Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Grecji. Szef eurogrupy otwarty na pomysły Aten

0
Podziel się:

Polityk przypomniał, że Ateny są nadal formalnie objęte programem pomocowym.

Pomoc dla Grecji. Szef eurogrupy otwarty na pomysły Aten
(AP/Fotolink/East News)

_ __ Przywitamy greckiego ministra dziś na spotkaniu eurogrupy i wysłuchamy jego planów, planów nowego greckiego rządu. Zobaczymy, na jakiej podstawie możemy kontynuować nasze wsparcie dla Grecji _ - powiedział po południu dziennikarzom w Brukseli Jeroen Dijsselbloem.

Jeroen Dijsselbloem zadeklarował przed nadzwyczajnym posiedzeniem ministrów finansów państw strefy euro ws. Grecji, że jest otwarty na pomysły Aten ws. dalszego wsparcia dla tego kraju. _ Zobaczymy na jakiej podstawie jest ono możliwe _ - powiedział.

Przypomniał, że Grecja jest nadal formalnie objęta programem pomocowym (wygasa on 28 lutego), zatem w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, jak posunąć się do przodu w jego ramach.

Pytany, czy jest gotowy negocjować proponowany przez Ateny program finansowania pomostowego, odparł, że jest otwarty na pomysły rządu greckiego. _ - Oczywiście grecki rząd cały czas pozostaje w programie (pomocowym) strefy euro i to jest nasz punkt wyjścia _ - zastrzegł Dijsselbloem.

Studził jednak oczekiwania co do wyników spotkania, podkreślając, że nie należy się spodziewać porozumienia. _ - To jest dopiero początek naszych rozmów. Kolejne spotkanie eurogrupy mamy zaplanowane już w poniedziałek _ - przypomniał.

Dijsselbloem zapowiedział, że wyrazi wobec greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa nadzieję, że greckie władze będą nadal podążały ścieżką reform, która pozwoliła powrócić krajowi do wzrostu gospodarczego w zeszłym roku i uzyskać pierwotną nadwyżkę budżetową. _ - Dla Grecji jest kluczowe, aby pozostać na tej drodze. Kwestią do dyskusji dziś będzie, w jaki sposób i pod jakimi warunkami _ - oświadczył szef eurogrupy.

Greckie media powołując się na źródła w tamtejszym ministerstwie finansów podały w środę, że plan, który zostanie zaprezentowany partnerom w strefie euro przewiduje m.in. odwołanie 30 proc. memorandum ws. greckich reform i zastąpienie ich 10 nowymi działaniami. Ateny proponują, by ten nowy program został uzgodniony z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Drugim z rozwiązań, które mają rozważyć ministrowie finansów strefy euro ma być obniżenie wymogu utrzymywania nadwyżki pierwotnej budżetu (czyli bez kosztów obsługi długu) z obecnych 3 do 1,49 proc. PKB. To pozwoliłoby złapać oddech rządowi w Atenach, który do września musi spłacić ponad 17 mld euro długów.

Porozumienie pomostowe ma też umożliwić Grekom emisję dodatkowych obligacji o wartości 8 mld euro, co oznacza podniesienie wynoszącego teraz 15 mld euro limitu. Grecy chcą też utrzymać dostęp do awaryjnych środków finansowych dla banków w EBC. Frankfurcka instytucja ogłosiła, że ze względu na brak wniosku o przedłużenie programu pomocowego, nie będzie Grecji udzielała kredytów pod zastaw jej obligacji.

Kolejnym elementem planu ma być łagodzenie _ kryzysu humanitarnego _ w tym kraju poprzez dodatkowy pakiet wsparcia wynoszący 1,8 mld euro. Grecy chcą też otrzymać 1,9 mld euro zysków z obligacji, które są w Europejskim Banku Centralnym.

Porozumienie pomostowe ma umożliwić odżegnujących się od programu pomocowego i współpracy z trojką nowym władzom w Atenach wypracowanie nowego układu z wierzycielami.

Władze greckie już zasygnalizowały, że w razie fiaska rozmów w ramach strefy euro zwrócą się o dwustronną pomoc do innych państw. Pomocną dłoń już zaoferowała Moskwa. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że gdyby Grecja zwróciła się do Rosji o pomoc finansową, zostałoby to rozpatrzone.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)