Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc finansowa dla Grecji. Będzie druga pożyczka pomostowa

0
Podziel się:

Komisja Europejska przyjęła w czwartek projekty decyzji eurogrupy w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji.

Pomoc finansowa dla Grecji. Będzie druga pożyczka pomostowa
(Bartosz Wawryszuk)

Komisja Europejska przyjęła projekty decyzji eurogrupy w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji, a także w sprawie udzielenia Atenom drugiej pożyczki pomostowej na spłatę należności wobec Europejskiego Banku Centralnego - poinformowała rzeczniczka KE Annika Breidthardt.

Eurogrupa, czyli ministrowie finansów państw strefy euro, zbiera się w piątek po południu, by zadecydować o nowym programie wsparcia dla Grecji o wartości 85 mld euro. Uruchomienie programu wymagać będzie jeszcze zgody parlamentów niektórych państw członkowskich eurolandu, w tym niemieckiego Bundestagu.

Jeżeli nowe wsparcie nie zostanie politycznie uzgodnione do 20 sierpnia, to Ateny mogą potrzebować kolejnej pożyczki pomostowej. Tego dnia mija termin spłaty greckich należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w wysokości 3,5 mld euro.

Dlatego KE, na prośbę przedstawicieli ministerstw finansów państw UE, przygotowała też projekt decyzji o udzieleniu Atenom nowej pożyczki z wspólnego dla całej Unii Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM). Jak wyjaśniła rzeczniczka, działanie to wynika raczej z przezorności, bo celem wciąż pozostaje polityczne uzgodnienie nowego programu wsparcia dla Grecji przed 20 sierpnia.

W lipcu Ateny otrzymały ponad 7 mld euro kredytu pomostowego na uregulowanie zaległości wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i spłatę części zobowiązań wobec EBC. Środki te pochodziły z EFSM i są gwarantowane przez wszystkie kraje UE, nie tylko strefę euro. Państwa spoza obszaru wspólnej waluty otrzymały gwarancje na wypadek, gdyby Grecja nie była w stanie spłacić pożyczki. Jako zabezpieczenie mają służyć zyski z obligacji, zakupionych przez Europejski Bank Centralny. Dodatkowo gwarancją dla finansów UE będą fundusze, przeznaczone w budżecie dla Grecji. Mogą one zostać pomniejszone o kwotę niespłaconej pożyczki.

We wtorek władze Grecji oraz negocjatorzy instytucji reprezentujących jej wierzycieli - KE, EBC i MFW - zakończyli negocjacje nad projektem memorandum w sprawie warunków nowego trzyletniego pakietu pomocy dla Grecji z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. 29-stronicowy dokument wyznacza cele fiskalne, jakie muszą spełnić Ateny, a także wylicza reformy, do których zobowiązały się władze Grecji. Kilkadziesiąt reform Grecja musi przyjąć jeszcze przed uruchomieniem programu wsparcia.

Jednym z najtrudniejszych punktów w negocjacjach było utworzenie funduszu o wartości 50 mld euro, do którego miałyby trafić dochody z prywatyzacji. Fundusz przeznaczony ma być na zmniejszenie zadłużenia Grecji, ale także na rekapitalizację banków i inwestycje w gospodarkę tego kraju. Z projektu dokumentu wynika, że w ciągu trzech lat Grecja przekaże do funduszu jedynie 6,5 mld euro z prywatyzacji, a pozostałą część w następnych latach.

Memorandum nie odnosi się do sprawy restrukturyzacji greckiego zadłużenia. Jej przeprowadzenie jest warunkiem udziału MFW w pomocy dla Aten. Strefa euro deklaruje, że do tego tematu powróci jesienią, po uruchomieniu programu wsparcia. Wyklucza jednak nominalną redukcję zadłużenia Grecji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)