Notowania

Milion miejsc pracy w Niemczech czeka na chętnych. Najbardziej poszukiwani są inżynierowie

Z danych Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy w Norymberdze wynika, że na obsadzenie w Niemczech czeka 1,044 mln miejsc pracy,

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reuters)
Fabryka MAN AG w Monachium

Niemcy nie mogą znaleźć chętnych już na milion miejsc pracy. Jeszcze nigdy w gospodarce naszego zachodniego sąsiada nie brakowało aż tylu rąk do pracy. Za Odrą wciąż najbardziej pożądani są inżynierowie, ale pracę z łatwością znajdą także przedstawiciele wielu innych zawodów.

Z danych Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy (IAB) w Norymberdze wynika, że na obsadzenie w Niemczech czeka 1,044 mln miejsc pracy, czyli o 6 tysięcy więcej niż w rekordowym czwartym kwartale 2015 roku - informuje Deutsche Welle. Co więcej, aż 81 proc. wakatów jest do zapełnienia natychmiast.

- Dane IAB wskazują na utrzymujący się dobry trend na rynku pracy - mówi DW Alexander Kubis, badacz rynku pracy w IAB. Dotyczy to jednak głównie zachodnich landów, na które przypada cztery piąte wszystkich wakatów.

Jak informuje DW, w przypadku prawie dwóch trzecich wakatów konieczne jest wykształcenie zawodowe, a dyplom uniwersytetu lub wyższej szkoły zawodowej jest wymagany w przypadku 16 proc. wolnych miejsc. Żadne kwalifikacje nie są wymagane tylko w przypadku co piątego wakatu.

Niemcy niezmiennie z otwartymi ramionami czekają na inżynierów. Zgodnie z danymi Instytutu Niemieckiej Gospodarki w czwartym kwartale zeszłego roku potrzeba byłoponad 70 tys. takich fachowców. W związku z trwającym boomem budowlanym w Niemczech największym wzięciem cieszą się inżynierowie budowlani - według IW potrzebnych jest ok. 25 tys. specjalistów budowlanych, a także geodetów, ekspertów od techniki i architektów.

Aż 308 tys. wakatów czeka w sektorze usług świadczonych przedsiębiorstwom - poszukiwani są głównie radcowie prawni i doradcy podatkowi, zarządcy nieruchomości, badacze rynku, a także specjaliści branży reklamowej. Kolejne 120 tysięcy w handlu i mechanice samochodowej, natomiast w przemyśle jest 118 tys. miejsc pracy.

Pracownicy poszukiwani są także w sektorze budowy maszyn i jest to bardzo perspektywiczna branża.Szacuje się, że do 2025 roku do obsadzenia w tej branży będzie 32 tys. stanowisk.

Tagi: praca w niemczech, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2017

realistaNienawidze polski z całego serca , od kilku miesięcy uczę się Niemieckiego zamarzam tam wyjechać na stałe tylko podszkole jezyk I pozalatwiam sprawy … Czytaj całość

26-02-2017

stefanBzdura na resorach. Mieszkan w dl dwa lata. Brakuje tu inżynierów ktorzy będą zapierniczać za 2200 brutto najlepiej jeszcze za niemiaszków. Wcale nie … Czytaj całość

24-02-2017

monikaMąż szuka pracy za granicą i w niemcach też to bardzo trudno coś dostać bo to nie tak że się zgłasza ktoś i jest praca. Wszedzie najprzód język potem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (84)