Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wizy
21.05.2015 19:50

Prawo wizowe. Schetyna liczy na określenie daty zniesienia wiz dla Ukrainy i Gruzji

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna liczy na to, że w deklaracji końcowej szczytu Partnerstwa Wschodniego znajdzie się data wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Ukraińców i Gruzinów. Poinformował o tym w czwartek przed spotkaniem w Rydze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna liczy na to, że w deklaracji końcowej szczytu Partnerstwa Wschodniego znajdzie się data wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Ukraińców i Gruzinów.

Schetyna powiedział, że po konsultacjach, które odbyły się w środę, jest ,,pełen dobrych myśli", iż szczyt wyśle pozytywny sygnał.

- Będzie dobry sygnał jeśli chodzi o tę europejską drogę, realizację europejskich aspiracji, ale także jeśli chodzi o konkret, czyli o liberalizację polityki wizowej. To będzie coś konkretnego, symbolicznego, po prostu ważnego - powiedział szef polskiej dyplomacji dziennikarzom po przyjeździe do stolicy Łotwy.

Nawiązywał do zapisu, który może znaleźć się w deklaracji i dotyczy uznania "europejskich aspiracji i europejskiego wyboru partnerów, zgodnie z tym, co oświadczono w umowach stowarzyszeniowych.

Pytany o to, czy w deklaracji ryskiej znajdzie się data zniesienia wiz dla Ukraińców i Gruzinów, czego domagają się władze tych krajów, Schetyna odpowiedział: "myślę, że tak".

- Chcielibyśmy, żeby zapis nie był podawany żadnym wątpliwościom. To jest najważniejsze i wydaje mi się, że taką sytuację po tych rozmowach i po tych ustaleniach będziemy w stanie wprowadzić do deklaracji. Mówię w imieniu Polski, ale i w efekcie rozmów wszystkich 28 krajów - podkreślił. - Chciałbym, żebyśmy jutro, wyjeżdżając stąd mieli przekonanie, że się wszystko udało i jest na to szansa - dodał.

Jednak w projekcie deklaracji nie ma przybliżonej daty zniesienia wiz dla Ukrainy i Gruzji. Oba kraje liczyły, że w Rydze zapadną decyzje albo złożone zostaną polityczne deklaracje w sprawie zniesienia wiz przez UE już w przyszłym roku.

Według szefa polskiej dyplomacji szczyt będzie sprawdzianem gotowości krajów Partnerstwa Wschodniego do podążania europejską drogą, ale też tego, czy 28 krajów Unii jest w stanie takie wyzwanie podjąć, jest w stanie tę drogę umożliwiać, otwierać w konsekwentny i stabilny sposób. - Wydaje się, że jesteśmy na dobrej drodze - uważa Schetyna.

Według źródeł zbliżonych do unijnej delegacji Armenia i Białoruś odmówiły podpisania jakiegokolwiek oświadczenia potępiającego aneksję ukraińskiego Krymu przez Rosję w deklaracji końcowej ze szczytu. Może pojawić się odrębna deklaracja, którą podpiszą państwa potępiające zajęcie półwyspu lub też "gwiazdka" przy zapisie o aneksji w deklaracji końcowej z wyjaśnieniem, że Armenia i Białoruś nie zgadzają się z tym punktem.

Pytany, czy na szczycie będzie odrębna deklaracja w sprawie potępienia rosyjskiej aneksji Krymu, Schetyna tłumaczył, że prace w tej sprawie wciąż trwają. Przekonywał, że konieczne jest wypracowanie takiego tekstu, który będzie do zaakceptowania dla wszystkich państw. Jednocześnie zaznaczył, że chodzi o sprawę, która "jest po prostu ważna i historycznie prawdziwa".

Czytaj więcej w Money.pl
Zniesienie wiz dla Gruzinów. Bruksela ujawnia Unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johanes Hahn wymienia ostatnie warunki liberalizacji wizowej.
Za wcześnie na zniesienie wiz dla Ukraińców Następny raport KE ma przedstawić przed końcem 2015 roku.
Ukraina nie wpuści Rosjan bez paszportów Decyzję o zmianie zasad przekraczania granicy rząd Ukrainy podjął w styczniu. Premier Arsenij Jaceniuk wyjaśnił, że zmiany te podyktowane są koniecznością wzmocnienia kontroli.
Tagi: wizy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz