Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier Włoch "zamroził dymisję" do czasu uchwalenia budżetu

5
Podziel się

Włoskie media podały, że z prośbą o wstrzymanie się z dymisją wystąpił do Renziego prezydent Mattarella.

Premier Włoch "zamroził dymisję" do czasu uchwalenia budżetu
(PAP/EPA)
bDyFpKuZ

Premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd przegrał referendum konstytucyjne i który zapowiedział dymisję, postanowił ją "zamrozić" do czasu uchwalenia budżetu, co ma nastąpić w piątek - taki jest według mediów wynik jego dwóch poniedziałkowych rozmów z prezydentem Sergio Mattarellą.

Aktualizacja 20:53

Włoskie media podały, że z prośbą o wstrzymanie się z dymisją wystąpił do Renziego prezydent Mattarella.

bDyFpKvb

Po porażce rządu w niedzielnym referendum konstytucyjnym i ogłoszonej w nocy decyzji o złożeniu dymisji premier Renzi dwa razy udał się w poniedziałek do Pałacu Prezydenckiego na rozmowy z Sergio Mattarellą. Po porannych konsultacjach, wieczorem poszedł do szefa państwa ponownie, by złożyć rezygnację na jego ręce.

Wcześniej, podczas posiedzenia rządu, powtórzył swą decyzję o ustąpieniu ze stanowiska.

W nocie wydanej przez Pałac Prezydencki po wieczornej rozmowie w Kwirynale podano, że premier zakomunikował głowie państwa, iż uważa za niemożliwe kontynuowanie pracy rządu, i wyraził zamiar złożenia dymisji.

Mattarella uznał jednak - głosi komunikat - że konieczne jest zakończenie prac nad ustawą budżetową i uniknięcie ryzyka "działań prowizorycznych". Dlatego prezydent poprosił premiera, aby "wstrzymał się z dymisją" do czasu wykonania tych zadań - wyjaśniono w oświadczeniu.

bDyFpKvh

Według mediów wszystko wskazuje na to, że prace nad budżetem zakończą się w piątek i wtedy należy oczekiwać dymisji Matteo Renziego.

Włoska opozycja, która nawoływała do odrzucenia rządowych zmian w konstytucji, domaga się teraz rozpisania przedterminowych wyborów. Taki scenariusz komentatorzy uważają za mało prawdopodobny. Dominuje przeświadczenie, że Mattarella po konsultacjach politycznych, jakie przeprowadzi po formalnym rozpoczęciu kryzysu rządowego, misję kierowania gabinetem powierzy obecnemu ministrowi finansów, 66-letniemu Pier Carlo Padoanowi.

Takiego rozwiązania nie chce przyjąć do wiadomości populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, którego lider Beppe Grillo ogłosił, że formacja ta gotowa jest do rządzenia Włochami.

W niedzielnym referendum Włosi odrzucili proponowane przez rząd zmiany w konstytucji: przekształcenie Senatu w trzykrotnie mniejszą izbę parlamentu o ograniczonych uprawnieniach politycznych, redukcję kosztów polityki i nowy podział kompetencji między władzami centralnymi a regionami.

bDyFpKvi
bDyFpKvC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(5)
Kajka
4 lata temu
Nadziwić się nie mogę,ze lewactwo nie rozumie,ze te tzw.populistyczne partie to dzieci ich gwałtów.Zresztą...patrząc na PO czy tych śmiesznych ludzi Petru to zrozumienie przekracza ich mozliwosci umysłowe.
ikss
4 lata temu
Premier Włoch chce powtórzyć manewr Ciprasa, podać się do dymisji i następnie wygrać wybory. Dziwne, że dziennikarze tego nie rozumieją. To takie proste, wiadomo przecież, jaka to szkoła.
mądruś
4 lata temu
Tak dupek bez honoru, myśli jak się teraz okrakiem wyłgać z zapowiedzianego słowa. I tak nic mu nie pomoże będą zmiany rządów nie tylko we Włoszech, Następne będą Holandia i Francja. To lewactwo niech wyemigruje do AFRYKI. Nie głupek petru
bDyFpKvD
bun
4 lata temu
UE się sypie czołowi lewacy zwijają interesy
bolek
4 lata temu
tak trzeba zamrozic dymisje,zeby jeszcze troche terrorystow przywiozl spod libi do europy ,czy tym lewakom chodzi o to zeby europejczycy byli mordowani ,teraz znowu w norwegi matka i dziecko,wczesniej corka waznego polityka i lewactwo zdanie by zmienilo gdyby wiecej ginelo z ich rodzin,bo inaczej nie zatrzymia tego eksodusu najazdu na europe, i ciagle malo ,a potem morde drze o jakims dzieleniu,debile z jakie racji sie dzielic skoro ktos nie zaprasza a tym bardziej zwozi spod drugiego brzegu ,zapapral kraj a teraz dymisja