Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Rating Bułgarii obniżony przez kłopoty komercyjnego banku

0
Podziel się:

Główną przyczyną są problemy czwartego pod względem wielkości komercyjnego banku.

Rating Bułgarii obniżony przez kłopoty komercyjnego banku
(Robert Brook/CC/Flickr)

Agencja Standard&Poor's obniżyła krótko- i długoterminowy rating kredytowy Bułgarii - poinformował wczoraj wieczorem resort finansów w Sofii. To już drugie w tym roku obniżenie ratingu przez tę agencję. Rating został obniżony z poziomu BBB-/A-3 do BB+/B.

Podstawową przyczyną, którą wymienia Standard&Poor's, jest zmiana sytuacji banku komercyjnego KTB, który został pozbawiony licencji a w sądzie toczy się sprawa o jego upadłość. Agencja zwróciła też uwagę na pogorszenie się fiskalnej sytuacji kraju w ciągu roku, które wynika z niskiego wzrostu gospodarczego i utrzymującej się deflacji.

W czerwcu Standard&Poor's obniżył kredyt ratingowy Bułgarii z powodu politycznej niestabilności. Zdaniem bułgarskiego ministerstwa finansów, agencja nie uwzględniła niektórych pozytywnych zjawisk, w tym rozpoczęcia w bieżącym miesiącu wypłacania depozytów klientom zamkniętego banku KTB.

Wczoraj bułgarski parlament ratyfikował porozumienie z czterema bankami zagranicznymi o zaciągnięciu krótkoterminowego kredytu w wysokości 3 mld lewów (1,5 mld euro). Pieniądze te są potrzebne na uzupełnienie funduszu gwarantującego depozyty w bankach komercyjnych. Z tego funduszu wypłaca się też pieniądze klientom zamkniętego w czerwcu banku KTB, czwartego pod względem wielkości w kraju.

W 2014 roku zadłużenie publiczne Bułgarii zwiększyło się o 4,5 mld lewów (2,25 mld euro), a w przyszłym roku przewiduje się zaciągnięcie kolejnych kredytów w wysokości 8,1 mld lewów (4,05 mld euro). Pod koniec przyszłego roku dług publiczny Bułgarii, który przez kilka ostatnich lat utrzymywał się na jednym z najniższych w UE poziomów, zwiększy się do 30 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)