Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Kolejny kraj ma dość. Rumunia protestuje przeciwko podwójnym standardom żywności w UE

9
Podziel się:

Rumunia wezwała w środę władze Unii Europejskiej do przeciwdziałania podwójnym standardom, jakie stosują firmy spożywcze sprzedające różnej jakości produkty pod tą samą marką w krajach zachodniej i wschodniej Europy. Rumunia nie jest pierwszym krajem, który powiedział "dość". W tej grupie są już Polska, Czechy czy Słowacja.

Kolejny kraj ma dość. Rumunia protestuje przeciwko podwójnym standardom żywności w UE
(Fotolia)

Rumuński minister rolnictwa Petre Daea powołał się na badania, z których wynika, że 9 z 29 przebadanych produktów tej samej marki było innych w Belgii, Holandii czy Niemczech niż w Rumunii.

Minister wskazał na inną wartość kaloryczną ryby w puszce, pasztetu z wątróbek czy wyrobów z wieprzowiny. Co prawda żaden z dziewięciu produktów nie był szkodliwy dla zdrowia, niemniej autorzy badania skrytykowali "brak spójności między markami w zachodniej i wschodniej Europie".

Zobacz także: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

- Poprosimy, żeby Komisja Europejska przyspieszyła prace regulujące (tę kwestię), by powstały narzędzia oceny tego rodzaju podwójnych standardów - powiedział Daea.

Koncerny twierdzą w odpowiedzi, że takie działanie jest legalne, o ile skład produktów jest jasno oznaczony na etykiecie.

Reuters podaje, że ten temat poruszy w czwartek podczas wizyty w Brukseli premier Słowacji Robert Fico.

Kolejny kraj, który mówi "dość"

Rumunia dołączyła do takich krajów, jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria, których przedstawiciele krytykowali branżę spożywczą za zaniżanie jakości produktów przeznaczonych na rynki wschodnioeuropejskie.

Minister Rolnictwa Czech Marian Jureczka powiedział w lutym br., że "jeśli chodzi o niektóre produkty, jesteśmy dla Europy w rzeczywistości koszem na śmieci".

Koncerny utrzymują, że stosując różne receptury, zaspokajają lokalne gusty. Jureczka ten argument odrzucił podkreślając, że przez stulecia państwa Europy Środkowej były częścią jednego imperium.

- Naprawdę nie sądzę, by Czesi i Austriacy aż tak różnili się smakiem - powiedział Jureczka. - Wystarczy spojrzeć na nasze menu; dzięki monarchii austro-węgierskiej naprawdę gustujemy w tym samym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
ddddd
7 lat temu
Po co kupujecie to zachodnie badziewie w foliach?
Hanys
7 lat temu
A jakie mamy standardy w PL: sól drogowa odświeżanie wędlin. .... Jestem za tym żeby produkty były najwyższej jakości, także te polskie. ...
Jj
7 lat temu
Wystarczy zmusic do umieszczania czytelnej infotmacji produkt drugiej kategorii
Zdefiniowany
7 lat temu
Wicie,,,,,,rozumiecie,,,,,,oszukają producenci bo nie ma konkurencji,,,,normalnie rynkowej brak handlu hurtowego
Dan
7 lat temu
Drogo bedzie i nikt nie kupi, zaczniecie kroliki hodowac