Notowania

rbs
04.08.2015 16:52

Sprzedaż Royal Bank of Scotland. Reprywatyzacja może okazać się gigantyczną stratą

Royal Bank of Scotland ma być ponownie bankiem prywatnym. Rząd Wielkiej Brytanii wystawił jego akcje na sprzedaż. Problem w tym, że 5 proc. udziałów w RBS Brytyjczycy chcą sprzedać w najmniej korzystnym momencie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Kontrowersje wzbudza niska cena akcji, wynosząca 3 funty i 35 pensów. Jest to najniższa jak dotąd cena akcji RBS w tym roku - i aż o jedną trzecią mniejsza, niż ta, którą rząd zapłacił przejmując 80 procent udziałów w banku i ratując go przed upadkiem w szczycie krachu kredytowego w 2008 roku.

Sprzedaż 600 milionów akcji przyniesie teraz państwu stratę w wysokości miliarda funtów. - Podatnicy chcą oddzyskać swoje pieniądze, a dostaną tylko 2/3 - powiedziała Barbara Keely z Partii Pracy i dodała, że to straszna lekkomyślność stracić z dnia na dzień miliard funtów.

Również część ekspertów zarzuca rządowi wybór złego momentu do reprywatyzacji, lekceważenie sygnałów rynkowych i interesu podatników. Inni tłumaczą, że wypuszczenie na wolny rynek tanich udziałów powinno wywołać popyt wśród inwestorów, którzy podbiją cenę. Umożliwiłoby to kolejny etap prywatyzacji już ze sporym zyskiem.

Tagi: rbs, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz