Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Stosunki Rosja-Unia. Ławrow proponuje strefę wolnego handlu

0
Podziel się:

- Dla poprawy stosunków między FR i UE nie ma alternatywy - uważa szef rosyjskiej dyplomacji.

Stosunki Rosja-Unia. Ławrow proponuje strefę wolnego handlu
(PAP/EPA)

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow (na zdjęciu) oświadczył dziś, że Rosja jest gotowa do rozmów z Unią Europejską na temat utworzenia strefy wolnego handlu. Ławrow ocenił, że dla poprawy stosunków między FR i UE nie ma alternatywy.

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział to na spotkaniu z przedsiębiorcami z krajów unijnych, należącymi do Stowarzyszenia Biznesu Europejskiego działającego w Moskwie.

_ - Pogłębiając integrację eurazjatycką, pozostajemy otwarci na współdziałanie z innymi krajami i innymi organizacjami regionalnymi. Jesteśmy gotowi do rozmów o perspektywach utworzenia strefy wolnego handlu z UE _ - oznajmił Ławrow.

Szef MSZ FR skonstatował, że _ żaden trzeźwo myślący człowiek w Europie nie zakwestionuje tego, iż dla poprawy stosunków między Rosją i Unią Europejską nie ma rozsądnej alternatywy _.

Ławrow oświadczył, iż _ poprawa relacji między Moskwą i Brukselą jest tym bardziej niezbędna w warunkach, gdy na południe od granic FR i UE rozprzestrzenia się pożar niestabilności i konfliktów zbrojnych, podnosi się fala ekstremizmu i terroryzmu _.

Minister oznajmił, że Moskwa niezmiennie uważa, że długofalowym celem Rosji i UE powinno być _ zbudowanie wspólnego obszaru gospodarczego i humanitarnego od Lizbony do Władywostoku na gruncie równego i niepodzielnego bezpieczeństwa _.

Ławrow ocenił, że straty Unii Europejskiej z powodu sankcji nałożonych na Rosję w ciągu dwóch lat wyniosą 90 mld euro. _ Rosja też ponosi straty, jednak sankcje umacniają w niej determinację do koncentrowania zasobów, modernizowania przemysłu i infrastruktury, a także skutecznej pracy na wszystkich kierunkach _.

Szef rosyjskiej dyplomacji zaznaczył, że Moskwa nie będzie stosować taryfy ulgowej dla koncernów bądź regionów z UE występujących przeciwko zachodnim sankcjom. - _ Nie może być wyjątków dla pojedynczych firm. Lepiej stymulujcie rządy, by posuwały się w pożądanym kierunku _ - wskazał.

W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie Unia Europejska nałożyła sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla, oraz 23 firmy i osoby prawne. Wprowadziła również sankcje gospodarcze w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

W odwecie Rosja wprowadziła zakaz importu z UE mięsa, ryb, mleka, nabiału, warzyw i owoców.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)