Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE-Kanada wciąż możliwy? Tusk zabiera głos

49
Podziel się:

"Myślimy, że czwartkowy szczyt wciąż jest możliwy. Zachęcamy wszystkie strony do znalezienia rozwiązania. Wciąż jest czas" - napisał Tusk.

Szczyt UE-Kanada wciąż możliwy? Tusk zabiera głos
(PAP/EPA/LINO AZZOPARDI)
bEEnchJx

Wciąż możliwy jest czwartkowy szczyt UE-Kanada - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po rozmowie z premierem Kanady Justinem Trudeau. Jej tematem było blokowanie przez Belgię podpisania umowy o wolnym handlu UE-Kanada.

Aktualizacja 19:42

"Myślimy, że czwartkowy szczyt wciąż jest możliwy. Zachęcamy wszystkie strony do znalezienia rozwiązania. Wciąż jest czas" - napisał Tusk.

bEEnchJz

Premier Belgii Charles Michel poinformował wcześniej Tuska, że nie może dać zielonego światła do zawarcia CETA. Zwołany na poniedziałek komitet konsultacyjny, w którym zasiadają przedstawiciele władz regionalnych i federalnych Belgii, nie był w stanie przełamać oporu Walonii i innych regionów - w tym brukselskiego, wobec CETA.

- Przekazałem oficjalnie Tuskowi, że nie mamy porozumienia - powiedział dziennikarzom w Brukseli premier Michel.

Wcześniej źródła unijne informowały, że jeśli Belgii nie uda się przełamać impasu w sprawie CETA do poniedziałku wieczorem, przywódcy UE rozważą odwołanie ceremonii podpisania tej umowy, zaplanowanej na czwartek w Brukseli.

Rząd federalny Belgii potrzebuje zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać umowę między Unią a Kanadą. Sprzeciw choćby jednego regionu grozi fiaskiem umowy, bowiem państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na podpisanie przez Unię porozumienia z Kanadą.

bEEnchKa
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
aliBABA
5 lata temu
małpa a gada/CUDA,CUDA/
Fusck
5 lata temu
To rudego mściwego jeszcze nie zamknęli ?
haha
5 lata temu
Tak jak to, że Tusk zostanie na drugą kadencję- tez jeszcze jest możliwe bo pierwsza się jeszcze nie skończyła!!!.
bEEnchKb
mgr
5 lata temu
Polska tez powinna zablokować ta umowę bo Canada wprowadzi na nasz rynek żarcie. Z G M O . Pani premier proszę sie wsiąść w garsc
Brzoza
5 lata temu
Jak trupek straci posade to moze Slawek Nowak zalatwi mu obywatelstwo ukrainskie i nie bedzie musial stawac przed sadami w Polsce. Na dodatek przez granice bedzie mogl przybijac zolwiki z towarzyszem Putinem!
...
Następna strona