Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
02.06.2015 18:43

Szef eurogrupy: nie ma szans na porozumienie z Grecją

W naszych negocjacjach nie doszliśmy wystarczająco daleko - ujawnił Jeroen Dijsselbloem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Postępy w negocjacjach z Grecją nie są wystarczające, by odblokować kolejną transzę pomocy finansowej dla Aten. W tym tygodniu nie ma szans na porozumienie w tej sprawie - powiedział szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Wcześniej premier Grecji Aleksis Cipras poinformował, że jego rząd w nocy przesłał wierzycielom całościowy, realistyczny plan reform.

Dijsselbloem nie skomentował tej informacji. Uznał, że poczyniono pewne postępy, ale są one naprawdę niewystarczające. - W naszych negocjacjach nie doszliśmy wystarczająco daleko - taka jest nasza konkluzja - powiedział w wywiadzie dla holenderskiej telewizji RTL.

Szef eurogrupy ocenił też, że uruchomienie kolejnej transzy pomocowej dla Grecji, która opiewa na 7,2 mld dol., nie jest już możliwe w tym tygodniu również dlatego, że wymagałoby to akceptacji całej strefy euro, a na to jest już za późno, "nawet gdyby - teoretycznie - przed końcem tygodnia osiągnięto porozumienie".

Dijsselbloem zapewnił, że instytucje europejskie są gotowe zawrzeć z Grecją kompromis dotyczący tego, jakie reformy gospodarcze wdroży grecki rząd, jednak nie ma mowy o ustępstwach dotyczących skali tych reform.

Komisja Europejska nie chciała we wtorek wprost potwierdzić informacji premiera Ciprasa. - Między władzami Grecji a instytucjami wymienianych jest wiele dokumentów. Sam fakt, że te dokumenty są wymieniane, jest już dobrym znakiem - powiedziała rzeczniczka KE ds. gospodarczych i finansowych Annika Breidthardt. Dodała, że jest za wcześnie, by mówić o tym, że osiągnięte zostało porozumienie między Atenami a ich wierzycielami, czyli Europejskim Bankiem Centralnym, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i KE.

Wkrótce potem źródła zbliżone do negocjacji poinformowały, że kredytodawcy Grecji bliscy są skończenia własnego projektu reform, który przedstawią Atenom.

##Cipras ogłosił porozumienie

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział we wtorek, że jego rząd w nocy przesłał wierzycielom całościowy i realistyczny plan reform. Wezwał europejskich przywódców do zaakceptowania tego planu, aby zawarte mogło być długo oczekiwane porozumienie.

- Przedstawiliśmy realistyczny plan dla Grecji w celu wyjścia z kryzysu. To realistyczny plan, którego przyjęcie przez instytucje, naszych pożyczkodawców i partnerów w Europie oznaczać będzie koniec scenariusza podziałów w Europie - powiedział Cipras dziennikarzom.

Dodał, że decyzja leży po stronie politycznego przywództwa w Europie. Nie przedstawiono żadnych szczegółów tego planu. Komisja Europejska nie chciała wprost potwierdzić tej informacji.

##Grecja nad przepaścią

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro.

We wtorek anonimowy przedstawiciel władz Grecji powiedział, że Ateny zapłacą w piątek należną wówczas ratę, jeśli osiągnięte zostanie porozumienie z wierzycielami Aten, dając zarazem do zrozumienia - jak pisze Reuters - że w przeciwnym przypadku Grecja może nie uiścić tej sumy w przewidywanym terminie.

Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Czytaj więcej w Money.pl
W Grecji jest gorzej niż sądzono Komisja Europejska pięciokrotnie obniżyła prognozy wzrostu PKB dla Grecji.
KE bierze pod lupę gazociąg grecko-rosyjski Na wtorek wizytę w Atenach złoży prezes Gazpromu. Pojawiły się pogłoski o wypłacie zaliczki 5 mld dolarów dla Grecji.
Grecja obiecuje. Spłaci swoje zobowiązania To reakcja rządu na niedzielną wypowiedź szefa MSW Nikosa Wucisa, który twierdził, że kasa państwowa jest pusta.
Tagi: kryzys w grecji, świat, grecja, finanse, dyplomacja, organizacje, mfw, ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz