Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szpiegostwo przemysłowe w Rumunii. Dwaj byli ministrowie skazani

0
Podziel się:

Dwóm byłym ministrom udowodniono sprawstwo wycieku poufnych danych na temat prywatyzacji i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która chciała skorzystać na planowanej prywatyzacji wielkich rumuńskich przedsiębiorstw w latach 2005-2007.

Szpiegostwo przemysłowe w Rumunii. Dwaj byli ministrowie skazani
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Były rumuński minister gospodarki Codrut Seres został skazany przez sąd kasacyjny na karę 4 lat i 8 miesięcy więzienia, a były minister telekomunikacji Zsolt Nagy na 4 lata za szpiegostwo przemysłowe i zdradę państwa w związku z planowanymi prywatyzacjami.

Wyroki sądu kasacyjnego są ostateczne. Obydwu byłym ministrom udowodniono sprawstwo wycieku poufnych danych na temat prywatyzacji i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która chciała skorzystać na planowanej prywatyzacji wielkich rumuńskich przedsiębiorstw w latach 2005-2007.

Seres i Nagy przekazali m.in. poufne dokumenty doradcom bankowości inwestycyjnej CSFB (działu inwestycyjnego banku Credit Suisse), wyznaczonym na konsultantów prywatyzacji spółki dystrybucji energii elektrycznej Electrica Muntenia Sud i producenta samolotów Avioane Craiova oraz sprzedaży pakietu akcji narodowego operatora telekomunikacyjnego Romtelecom.

Na kary więzienia za szpiegostwo przemysłowe zostali skazani także dwaj konsultanci banku Credit Suisse: Vadim Benyatov na cztery i pół roku, a Bułgar Stamen Stanczew - na pięć lat i dwa miesiące pozbawienia wolności.

Sześć innych osób, w tym Turek i Czech, otrzymało kary więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było zdobywanie poufnych danych związanych z prywatyzacją. Chodziło też o prywatyzację rumuńskiej poczty oraz sprzedaż mniejszościowego udziału w firmie Petrom kontrolowanej przez austriacki koncern ropy i gazu OMV.

Seres i Nagy twierdzili przed sądem, że dokumenty prywatyzacyjne, które udostępniali, nie miały poufnego charakteru.

Czytaj więcej w Money.pl
Rumunia nigdy nie miała takiego prezydenta 55-letni Klaus Iohannis to dawny nauczyciel fizyki, etniczny Niemiec i ewangelik, który wszedł do rumuńskiej polityki w 2000 roku.
Premier oskarżony o plagiat. Jest reakcja Trzy komisje ekspertów w 2012 roku uznały jego pracę dotyczącą Międzynarodowego Trybunału Karnego za ewidentny plagiat.
Skandal korupcyjny w rumuńskiej polityce Rumuńskie służby antykorupcyjne (DNA) podały, że rozpoczęły dochodzenie w sprawie dwóch wpływowych socjaldemokratycznych deputowanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)