Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia Energetyczna. Ewę Kopacz czeka jutro ważne spotkanie

0
Podziel się:

Jutro Ewa Kopacz uda się na ważne spotkanie w tej sprawie.

Unia Energetyczna. Ewę Kopacz czeka jutro ważne spotkanie
(PAP/Radek Pietruszka)
bEJmPlhh

Premier Ewa Kopacz spotka się w poniedziałek z wiceszefem Komisji Europejskiej do spraw Unii Energetycznej Maroszem Szefczoviczem. To element konsultacji dotyczących szykowanego przez Komisję Europejską Planu Działań w sprawie energetyki.

O spotkaniu poinformował w niedzielę CIR, dodając, że publikacja Planu Działań planowana jest na 25 lutego.

Unia Energetyczna to jeden z priorytetów KE. Chodzi m.in. o ograniczenie zależności energetycznej UE i zwiększenie jej bezpieczeństwa energetycznego zarówno w odniesieniu do energii elektrycznej, jak i gazu. Działania w tym zakresie będą połączone z realizacją polityki klimatycznej UE.

bEJmPlhj

Polska zaprezentowała swoją koncepcję w tej sprawie wiosną 2014 r. Zasadniczym postulatem naszego kraju jest to, by przyszła polityka energetyczna Unii skupiła się m.in. na ograniczaniu popytu na energię dzięki zwiększonej efektywności energetycznej i integracji rynku energii oraz na _ poszukiwaniu sposobów zwiększania unijnej siły przetargowej _.

Jak wskazano, koncepcja Unii Energetycznej będzie oparta na pięciu filarach: bezpieczeństwo dostaw w oparciu o zasady solidarności i zaufania, konkurencyjny i ukończony rynek wewnętrzny energii, obniżenie popytu na energię, dekarbonizacja koszyka energetycznego UE oraz badania i rozwój.

Kwestiom związanym z Unią Energetyczną ma być poświęcona marcowa Rada Europejska. Pod koniec grudnia 2014 r. minister ds. UE Rafał Trzaskowski mówił, że będzie to najbardziej istotna batalia, która nas czeka. _ Sytuacja, zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji jest dynamiczna, trzeba będzie na to wyzwanie odpowiedzieć. Z tym też się wiąże kwestia Unii Energetycznej, która nie pozostaje bez związku z tymi wydarzeniami _ - podkreślił.

Wyjaśniał też, że polska koncepcja Unii Energetycznej nie jest polityką wymierzoną w kogokolwiek, a ma zwiększyć konkurencyjność i siłę UE w relacjach z dostawcami surowców energetycznych z zewnątrz poprzez m.in. zwiększenie przejrzystości umów czy określenie klauzul, które powinny być zakazane, takie jak na przykład zakaz reeksportu gazu.

bEJmPlhp

Także w planie strategicznym UE na najbliższe pięć lat, zaznaczono, że: _ Sytuacja geopolityczna, światowa konkurencja w dziedzinie energii oraz skutki zmiany klimatu powodują, że musimy przemyśleć naszą strategię energetyczno-klimatyczną. Nie możemy pozwolić, by Europa była w tak dużym stopniu uzależniona od importu paliw i gazu _.

Dlatego UE ma w kolejnych latach m.in. pracować na rzecz zwiększenia przejrzystości na rynku gazu, pobudzania badań w dziedzinie energii, dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw energii. W planie strategicznym podkreślono rolę odnawialnych i lokalnych źródeł energii jako _ sposobu redukowania zależności energetycznej _. Ma być też tworzona niezbędna infrastruktura energetyczna, taka jak połączenia międzysystemowe.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJmPlhK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)